Παναθηναϊκός – Βίρτους 88-85: Επιστροφή στις νίκες με το φιλί της ζωής από τον εξαιρετικό Ουίλιαμς (vid) – Αποτελέσματα & βαθμολογία

Πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να βγάζει χαρακτήρα και να παίρνει μια πολύ σπουδαία νίκη με 88-85 απέναντι στη Βίρτους στην παράταση. Ντέρικ Γουίλιαμς και Πάρις Λι με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα έκλεψαν τις εντυπώσεις.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια για την 9η αγωνιστική της Euroleague, επικρατώντας με 88-85 των Ιταλών στην παράταση. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 26 πόντους και το καθοριστικό τρίποντο στο έξτρα πεντάλεπτο που έκρινε το ματς. Στο 3-6 η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, αρνητικό ρεκόρ (4-5) για την Μπολόνια.

Θρίαμβος με 88-85 για τον Παναθηναϊκό απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια, στην 9η αγωνιστική της EuroLeague με τους πράσινους να ξεσπούν με σερί 14-0 στην τρίτη περίοδο για να πάρουν το μομέντουμ και να μένουν όρθιοι στην ασφυκτική πίεση των Ιταλών που οδήγησαν το ματς στην παράταση, αλλά έφυγαν με άδεια χέρια από το ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε 6 γρήγορους πόντους για να αποκτήσει το προβάδισμα στο σκορ με 6-3, οι Ιταλοί ωστόσο με τον Ντάνιελ Χάκετ να κάνει εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 12-0 μέχρι να σκοράρει ο Γκουντάιτιος από τη γραμμή των βολών για το 7-15, με τον Οτζελέγιε να παίρνει τη σκυτάλη από τον Χάκετ και με τέσσερις μαζεμένους δικούς του πόντους να στέλνει την ομάδα του για πρώτη φορά στο +12 (7-19). Η είσοδος του Λι και η καλή του άμυνα πάνω στον Τεόντοσιτς, βελτίωσε κάπως τα πράγματα για τους «πράσινους», με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 12-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Οτζελέγιε συνέχισε να πυροβολεί στο ξεκίνημα και διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ο Μπέικον όμως βρήκε ένα «σκοτωμένο» τρίποντο και φάουλ στη λήξη της επίθεσης, πετυχαίνοντας έτσι το έμμεσο τετράποντο για το 21-28. Ο Γκουνταίτις σκόραρε ακόμα ένα γκολ-φάουλ και ο Γουότερς με δύο συνεχόμενα δικά του σουτ μείωσε στο καλάθι για το «τριφύλλι» (28-30). Η Βίρτους απάντησε με δύο τρίποντα του Λούντμπεργκ για να προηγηθεί με 6 (32-38) και στη συνέχεια 35-41 με καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ, με τον Γουίλιαμς να σκοράρει για τρεις λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου για το 38-41, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» συνέχισε την καλή του απόδοση και έτρεξε ένα σερί 12-0 για να προηγηθεί με 7 (62-55), με τους Γουίλιαμς και Γουόλτερς να είναι καθοριστικοί στην επίθεση. Μία τεχνική ποινή στον Ράντονιτς και το ξέσπασμα του Μίλος Τεόντοσιτς με επτά συνεχόμενους δικούς του πόντους έφεραν ξανά τη Βίρτους στο -2 (64-62), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με ένα μακρινό τρίποντο του Γουίλιαμς για το 67-62.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κρατήσει το προβάδισμα των 7 πόντων που είχε και τους Ιταλούς να μένουν συνεχώς κοντά, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Τεόντοσιτς στο 1:22 που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Βίρτους Μπολόνια με 74-76. Ο Τζαϊτέ αστόχησε εξ επαφής κάτω από το καλάθι και ο Λι με λέι απ στα 11» έφερε το ματς στα ίσια (76-76). Ο ΓΤεόνοτσιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ όπως και ο Λι που πέταξε την μπάλα από πολύ μακριά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο MVP

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς κερδίζει δικαίως το βραβείο του MVP αφού πέτυχε 28 πόντους με 5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές και 8 ριμπάουντ σε 39’04” που χρειάστηκε να μείνει στο παρκέ. Ο Αμερικανός φόργουορντ έβαλε μάλιστα και το κομβικό τρίποντο για το προσπέρασμα 15″ πριν την ολοκλήρωση του έξτρα χρόνου.

Εκτός παιχνιδιού

Ο Κορντινιέ ήταν ο αδύναμος κρίκος της Βίρτους, μη καταφέρνοντας να προσφέρει κάτι ουσιαστικό στα σχεδόν 24 αγωνιστικά λεπτά που πήρε, καθώς έμεινε άποντος (0/3 σουτ).

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Τα μόλις 7 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι πράσινοι σε 45 λεπτά έπαιξαν το ρόλο τους στην έκβαση του αγώνα, καθώς η Βίρτους έκανε τα διπλάσια και μάλιστα κάποια εξ’ αυτών σε πολύ κρίσιμα σημεία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α), 88-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουίλιαμς 26 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 1 , Μπέικον 14 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 2 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/44 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 13/19 βολές, 32 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20 (7/13 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λούντμπεργκ 14 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Μίκι 5 (10 ριμπάουντ), Γουίμς , Οτζελέγιε 19 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ) , Τεόντοσιτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 15/32 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 16/18 βολές, 40 ριμπάουντ ( 33 αμυντικά + 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.