Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο 90-77: Ασταμάτητοι οι πράσινοι παρέσυραν τους Ιταλούς με… οδηγό τον μυθικό Μπέικον! (vid)

Απίστευτα πράγματα από Ντουέιν Μπέικον και Πάρις Λι που σημείωσαν 31 και 22 πόντους αντίστοιχα, για να οδηγήσουν τον Παναθηναϊκό σε μια πολύ μεγάλη νίκη (90-77) έπειτα από 45 αγωνιστικά λεπτά, με ανατροπή 15 πόντων.

Γύρισε τον διακόπτη για τα καλά ο Παναθηναϊκός στην Euroleague! Αν και βρέθηκε να κυνηγάει σε όλο το παιχνίδι, με την Αρμάνι να προηγείται ακόμη και με +15 (40-55, 27′), η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έστειλε το ματς στην παράταση (72-72 κ.δ.) κι εκεί πήρε την πέμπτη της νίκη στα έξι τελευταία ματς, με 90-77 επί των Ιταλών. Στο 6-6 πλέον το ρεκόρ των «πράσινων», στο 3-9 έπεσε η ομάδα του Μεσίνα που μετράει οκτώ σερί ήττες.

Ο Ντουέιν Μπέικον έπαιξε και για τον απόντα Νέιτ Γουόλτερς σημειώντας 31 πόντους (9/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/9 βολές) μαζί με 7 ριμπάουντ και ο Πάρις Λι έκανε νέο career-high στη διοργάνωση με 22 πόντους (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 πολύτιμα κλεψίματα.

Οι πράσινοι ανέβηκαν στο 6-6 και πλησίασαν ένα βήμα πιο κοντά στην πρώτη οχτάδα, ενώ η Αρμάνι συνεχίζει να παραπέι, πέφτοντας στο 3-8 με οκτώ συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο ματς αφού χρειάστηκε τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι (3-4). Με ένα 7-0 σερί στη συνέχεια η Αρμάνι βρέθηκε στο +5 (6-11, 6’) και με τους Χάινς και Μήτρου Λονγκ να βρίσκουν σκορ, μπήγε με +9 (13-22) στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» είχαν κάκιστες επιλογές επιθετικά, με τον Μπέικον να είναι εκτός ματς σε αυτό το διάστημα.

Με το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού να παίρνει μπρος, η ομάδα του Ράντονιτς μείωσε σε 17-25 (13’), αλλά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν την άφηναν να μπει ξανά στο ματς. Χάρη σε τρίποντο του Μπάρον οι Ιταλοί προηγήθηκαν με +12 (22-34, 17’) , αλλά με πέντε σερί πόντους του Π. Καλαϊτζάκη το «τριφύλλι» μείωσε μετά από ώρα στους 6 πόντους (33-39, 19’). Στην τελευταία επίθεση ο Καλαϊτζάκης έκανε φάουλ στο τρίποντο πάνω στον Μπάρον που έβαλε τις βολές και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-42.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με ένα 4-0 μείωσε σε 37-42 (22′), αλλά η Αρμάνι «απάντησε» με σερί 8-0 για το 37-50 εκμεταλλευόμενη τα λάθη των «πράσινων» στην επίθεση. Με μεγάλα σουτ το Μιλάνο έφτασε ακόμη και στο +15 (40-55 στο 27′) στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά χάρη σε ένα δικό του 10-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 52-57.

Το ματς έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τον Μπέικον να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και τον Λι να ακολουθεί. Ο Γκουντάιτις έστειλε το ματς στο -3 (61-64 στο 34′), αλλά με δυο τρίποντα από τους Χολ και Ντέιβις η Αρμάνι πήρε ξανά μία διαφορά με +6 (64-70 στο 36′). Ο Μπέικον με τρίποντο μείωσε σε 70-72 στα 90″, ο Παπαγιάννης ισοφάρισε σε 72-72 στα 8″ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον Μπέικον να αστοχεί σε τρίποντο μετά από επιθετικό φάουλ της Αρμάνι.

Στον έξτρα χρόνο υπήρχε μόνο ο Παναθηναϊκός στο ματς. Ο Μπέικον έκανε το 78-75 (43′) και με τρίποντο στο μισό λεπτό από τη λήξη έστειλε τη διαφορά στο +8 (83-75) που ουσιαστικά έκρινε το ματς. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με απίθανο buzzer beater του Λι από το κέντρο, για το τελικό 90-77.

Ο MVP

Δεν τίθεται αμφιβολία. Ο Ντουέιν Μπέικον σήκωσε στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό με τους 31 πόντους του, παίρνοντας το μεγαλύτερο βάρος της επίθεσης των πρασίνων, που με την έλλειψη του Νέιτ Γουόλτερς βρέθηκαν πολλές φορές να σουτάρουν στην εκπνοή των 24″, μη έχοντας τις κατάλληλες αποστάσεις και τη σωστή κυκλοφορία της μπάλας.

Εκτός παιχνιδιού

Ο Τιμοτί Λουαγού-Καμπαρό έκανε κομβικά λάθη στο φινάλε και καταδίκασε την Αρμάνι. Ένα χαμένο σουτ κάτω από το καλάθι ενώ ήταν μόνος του κι ένα επιθετικό φάουλ πάνω στον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του 40λεπτου οδήγησαν το ματς στην παράταση, όμως το μομέντουμ είχε αλλάξει πια για τα καλά χέρια.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Παναθηναϊκός πήρε 21 πόντους από τα 18 λάθη της Αρμάνι και κατάφερε να κερδίσει ένα ματς που σούταρε μόλις με 26.9% από το τρίποντο (7/26 τρίποντα) από τα 6.75μ.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 (κ.δ.), 90-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι 22 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 31 (9/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκουντάιτις 6 (3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/40 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 25/31 βολές, 38 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά + 9 επιθετικά), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ντέιβις 13 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 16 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίτσι, Χολ 7 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 17/40 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 38 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 μπλοκ