Ολυμπιακός – Μπασκόνια 86-78: Άξιζε την ιστορική πρωτιά και την πήρε, τώρα περιμένει αντίπαλο (vid)

Μία μαγική κανονική περίοδος, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Ολυμπιακό που νίκησε το βράδυ της Πέμπτης (13/4) τη Μπασκόνια (86-78) για να κατακτήσει την πρώτη θέση και να γίνει η πρώτη ελληνική ομάδα που το καταφέρνει στη σύγχρονη μορφή της EuroLeague. Με το σπαθί του, χωρίς να περιμένει άλλα αποτελέσματα, χωρίς να κοιτάζει σε άλλα γήπεδα.

Στο 24-10 οι Πειραιώτες (14-3 εντός και 10-7 εκτός έδρας), που είχαν τους Βεζένκοβ – Παπανικολάου σε καταπληκτική κατάσταση και τον Κώστα Σλούκα στα στάνταρ του. Γουόκαπ, Κάναν, Λαρεντζάκης, Φαλ, Μπλακ έμειναν χαμηλά, ακόμη κι έτσι όμως οι ερυθρόλευκοι πήραν εύκολα το αποτέλεσμα που χρειάζονταν για να μην περιμένουν το φινάλε του Μακάμπι – Ρεάλ Μαδρίτης.

GEORGIA PANAGOPOULOU / TOURETTE PHOTOGRAPHY

Στο 18-16 οι Βάσκοι (14-3 εντός και 4-13 εκτός έδρας), που πλέον περιμένουν ήττα της Ζάλγκιρις στο Μόναχο από τη Μπάγερν για να προκριθούν στα playoffs της EuroLeague. Αν συμβεί αυτό, τότε θα αντιμετωπίσουν τον… Ολυμπιακό, φυσικά με μειονέκτημα έδρας. Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν ασταμάτητος, ο Ρόκας Γκιεντράιτις κι ο Ντάριους Τόμσον είχαν τις στιγμές τους, από εκεί και πέρα όμως ο Χουάν Πεναρόγια δεν θα κρατήσει πολλά καθώς το supporting cast δεν λειτούργησε όπως εκείνος ήθελε.

Μεγάλο ματς για ακόμα μία φορά από τον Σάσα Βεζένκοφ που τελείωσε με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ κάνοντας ακόμα ένα double double και από τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου που είχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα και 9 ριμπάουντ.

Το ματς

Με τους Κάνααν, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν δυνατά και συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και να προηγούνται από νωρίς με 5-0 μετά από τρίποντο του Παπανικολάου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακός και ο Βεζένκοφ έκαναν εξαιρετική εκκίνηση στο ματς, έχοντας μαζί τους 12 από τους 14 πόντους των Πειραιωτών, με την άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα να λειτουργεί το ίδιο καλά, κρατώντας τη Μπασκόνια μόλις στους 6 πόντους μετά από 8 λεπτά παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε στους 9 (17-8) με τρίποντο του Κάνααν για να διαμορφώσει το 19-11 της περιόδου ο Σλούκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μπροστά για τους Βάσκους ο Μάρκους Χάουαρντ, με τον Αμερικανό να σκοράρει συνεχόμενα πίσω από τα 6,75μ., ρίχνοντας τη διαφορά στον πόντο (21-20). Ο Ολυμπιακός απάντησε με 7-0 σερί και συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με τον Σλούκα να έχει αναλάβει τη δημιουργία αλλά και το σκοράρισμα, «τρυπώντας» την άμυνα της Μπασκόνια. Ο Κοστέλο μείωσε σε 36-30 πριν τρέξει εκ νέου σερί ο Ολυμπιακός για το 45-30 και τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, με τον Κούρουκς να κάνει το 45-33 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός μπήκα λίγο μουδιασμένα και έκανε να βρει σκορ για περίπου τρία λεπτά με τους Βάσκους να μαζεύουν κάπως τη διαφορά, ωστόσο οι Παπανικολάου και Βεζένκοφ ήταν και πάλι αυτοί που χτύπησαν σε εκείνο το σημείο, φέρνοντας τον Ολυμπιακό ξανά στο +13 (53-40). Οι Ισπανοί δεν το παράτησαν και με σερί 7-0 κρατήθηκαν στο ματς.

Σλούκας και Παπανικολάου όμως δεν επέτρεψαν να το πιστέψουν οι παίκτες του Πεναρογία περισσότερο, που από ένα σημείο και μετά στηρίχτηκαν εντελώς στις εμπνεύσεις του Μάρκους Χάουαρντ που τελείωσε με 29 πόντους το ματς. Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και το ΣΕΦ πλέον είχε πάρει φωτιά, αποθεώνοντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έφτασε στη νίκη με το τελικό 86-78 και πανηγύρισε μια σπουδαία διάκριση με την πρωτιά της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Ο MVP

Ο Σάσα Βεζένκοβ κι ο Κώστας Παπανικολάου πρέπει να μοιραστούν το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Ήταν από νωρίς οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, αυτοί έβαλαν τα θεμέλια με το σκοράρισμά τους, με την συνεισφορά τους στα ριμπάουντ, με την περιφερειακή τους εκτέλεση. Βγήκαν μπροστά σε ένα ιστορικό ματς και καθάρισαν με την υποστήριξη του Κώστα Σλούκα.

Εκτός παιχνιδιού

Πολλοί υστέρησαν από τη Μπασκόνια, σίγουρα όμως ο Χουάν Πεναρόγια περίμενε πολλά περισσότερα από τους ψηλούς του. Κότσαρ, Ίνοκ, Χόμες και Κοστέλο πρόσφεραν ελάχιστα, με τους Βάσκους να γνωρίζουν ότι είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσουν εκ νέου τους Πειραιώτες που τους διέλυσαν στο σκοράρισμα στη ρακέτα και στο ριμπάουντ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 1/9 τρίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο η Μπασκόνια, με έξι ασίστ για έξι λάθη ο Ολυμπιακός που είχε Βεζένκοβ (7/5) και Παπανικολάου (5/6) σε τρομερή κατάσταση. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν 80% στο δίποντο και οι Βάσκοι 22% στο τρίποντο, με τον Χάουαρντ να έχει 4/8 και τους υπόλοιπους 0/10. Στο φινάλε η διαφορά στο ριμπάουντ ήταν τεράστια (51 – 33), με τους φιλοξενούμενους να μένουν στα μόλις επτά λάθη (17 ο Ολυμπιακός), αλλά να φεύγουν ηττημένοι καθαρά και δίκαια.

Τα δεκάλεπτα:19-11, 45-33, 66-55, 86-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (7 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 2, Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοφ 23 (6/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 16 (4), Μπολομπόι 3, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/25 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 18/25 τρίποντα, 51 ριμπάουντ (38 αμυντικά – 13 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 29 (7/15 τρίποντα), Χάιντεγκερ 2, Μαρίνκοβιτς 9 (2), Ντίεθ, Τόμπσον 11 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κότσαρ 6, Ίνοκ 2, Κοστέλο 5 (1), Γκεντράιτις 13 (8 ριμπάουντ), Χόμες, Κούρουτς 1

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/37 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 10/16 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία μετά τη νίκη του επί της Μπασκόνια.

Στην πρώτη θέση της regular season της Euroleague τερμάτισε ο Ολυμπιακός και πλέον θέλει να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλος του στα play-offs. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 86-78 της Μπασκόνια και ανέβηκαν στο 24-10.

Η Άλμπα νίκησε τη Βιλερμπάν και αποχαιρέτησε με ροζ φύλλο αγώνα τη διοργάνωση. Τέλος η Φενερμπαχτσέ  ηττήθηκε στην παράταση από τον Ερυθρό Αστέρα με 91-89 και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στα προημιτελικά (αφού την… έσωσε η ήττα της Μπασκόνια).

Ωστόσο, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής φέρνουν ως πολύ πιθανή αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε στα play offs της Euroleague. Ωστόσο, υπάρχουν δύο ακόμα υποψήφιες.

Συγκεκριμένα μετά τις νίκες του Ερυθρού Αστέρα επί της Φενέρμπαχτσε και της Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Ρεάλ Μαδρίτης, τα σενάρια για να προκύψει ο αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» είναι μόλις τρία, όπως και οι πιθανοί αντίπαλοι. Ανάμεσά τους δεν υπάρχουν η Μακάμπι και η Παρτίζαν, αλλά η Μπασκόνια, η Φενέρμπαχτσε και η Ζάλγκιρις Κάουνας.

Η Μπάγερν Μονάχου υποδέχεται τη Ζάλγκιρις Κάουνας την Παρασκευή (14/4) στις 21:30 και η Παρτίζαν τον Παναθηναϊκό την ίδια ώρα, στα παιχνίδια που ενδιαφέρουν τον Ολυμπιακό.