Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 79-74: Καρδιοχτύπησε, αγχώθηκε χωρίς λόγο αλλά μπήκε με το δεξί στο 2024 (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από την Αρμάνι Μιλάνο, προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, ωστόσο ισοφαρίστηκε δύο λεπτά πριν το φινάλε. Όμως οι Ερυθρόλευκοι είχαν την απάντηση και μπήκαν με το δεξί στο 2024.

Ο Ολυμπιακός αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 79-74 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 18η αγωνιστική της Euroleague, και ξεκίνησε με θετικό αποτέλεσμα τις υποχρεώσεις του στο 2024. Πρώτοι σκόρερ για τους Ερυθρόλευκους οι Πίτερς (16) και ο Μιλουτίνοφ (13), οι οποίοι πλέον επικεντρώνονται στην αναμέτρηση της Πέμπτης κόντρα στην Μονακό.

Οι Πειραιώτες παρατάχθηκαν πλήρεις, είχαν τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ για πρώτη φορά στη δωδεκάδα τους σε ευρωπαϊκό ματς αλλά δεν τον χρησιμοποίησαν, ανέβηκαν στο 10-8 (6-4 εντός και 4-4 εκτός έδρας) και σκέφτονται ήδη το ματς της Πέμπτης (4/1) με τη Μονακό του Μάικ Τζέιμς για το αποτέλεσμα που θα τους βάλει ακόμη πιο δυνατά στο παιχνίδι για την πρώτη εξάδα που οδηγεί απευθείας στα playoffs.

Στο 7-11 έπεσε η Αρμάνι Μιλάνο (5-4 εντός και 2-7 εκτός έδρας), με τον Έτόρε Μεσίνα να μην έχει στη διάθεσή του τον Μάοντο Λο, τον Μπίλι Μπάρον, τον Σαβόν Σιλντς και τον Νίκολα Μίροτιτς. Οι Ιταλοί μπήκαν στο κατάμεστο ΣΕΦ πληγωμένοι, έδωσαν τη μάχη τους, άντεξαν στο πρώτο μέρος, ισοφάρισαν στο 74-74, αλλά δεν είχαν το βάθος και το καθαρό μυαλό για να πάρουν την νίκη.

Μουστάφα Φαλ και Νίκολα Μιλουτίνοβ κυριάρχησαν στη ρακέτα με τον Γάλλο να τα κάνει όλα σε άμυνα κι επίθεση στο φινάλε, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης κι ο Άλεκ Πίτερς είχαν εξαιρετικά διαστήματα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήγε σε ροτέισον δέκα παικτών αφήνοντας τους Μήτρου-Λονγκ – Σίκμα στον πάγκο και τους Μπραζντέικις, Λούντζη, Πάπας εκτός δωδεκάδας.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με την κλασική «συνταγή», καθώς οι Γουόκαπ, Κάαναν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ βρέθηκαν στην αρχική του πεντάδα, την ίδια ώρα όπου η Αρμάνι ξεκίνησε με τους Νέιπιερ, Χολ, Μέλι, Φόγκτμαν και Καμαγκατέ. Με τον κόσμο που γέμισε το ΣΕΦ να σπρώχνει την ομάδα, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο ματς, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από νωρίς. Με δύο τρίποντα του Γουόκαπ και έξι πόντους του κυριαρχικού Φαλ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +8 για το 12-4 και λίγο αργότερα με 15-7 στο 6’ με τρίποντο του Πίτερς.

Κάπου εκεί όμως, οι Πειραιώτες έχασαν το καθαρό μυαλό τους, υποπίπτοντας σε πολλά και διαδοχικά λάθη (6 στο δεκάλεπτο). Αυτό είχε ως συνέπεια η Αρμάνι να βρει εύκολους πόντους και με τους Φλακαντόρι και Τονούτ να οδηγούν επιθετικά την ομάδα τους, οι Ιταλοί, έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (18-19) χάρη και στο buzzer beater τρίποντο του δεύτερου.

Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο

Η είσοδος του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στη δεύτερη περίοδο έδωσε το απαραίτητο πάθος και την «σπίθα» που έλειπε από τον Ολυμπιακό. Με εξαιρετικές άμυνες του Έλληνα γκαρντ, η ομάδα του Μπαρτζώκα βρήκε ρυθμό και στην επίθεση παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα Κρατώντας χαμηλά στο σκορ τους Ιταλούς, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 7-0 για την προσπέραση και το 31-26 στο 16′. Διάστημα στο οποίο ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια.

Μάλιστα, λίγο αργότερα, με ένα μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός πήγε στο +6 (34-28), με τους Πετρούσεφ και ΜακΚίσικ να βοηθούν στο τελευταίο δίλεπτο την ομάδα τους, να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 40-35.

Όπως και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς, επιβάλλοντας τον ρυθμό του και ελέγχοντας το τέμπο του αγώνα. Παίζοντας εξαιρετική και πιεστική άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν ρυθμό και στο εμπρός μέρος του παρκέ, κυκλοφορώντας γρήγορα την μπάλα, βρίσκοντας συνεχώς την έξτρα πάσα, αλλά και σουτ υπό καλές συνθήκες.

Προσθέτοντας και το τρίποντο στο παιχνίδι του, ο Ολυμπιακός μπόρεσε γρήγορα-γρήγορα να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιες τιμές, διατηρώντας τη μάλιστα με σχετική άνεση σε αυτά τα επίπεδα (54-41) στο 25′. Με τον Πίτερς να μπαίνει στην εξίσωση του ματς, αλλά και τους Φαλ-Μιλουτίνοφ να μην έχουν… αντίπαλο στη ρακέτα, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +15 (61-46) στο 28′, με την Αρμάνι να μειώνει στο τελευταίο λεπτό για το 63-50 του δεκαλέπτου.

Με τον Άλεκ Πίτερς να πετυχαίνει τους πρώτους πέντε πόντους της ομάδας του και τον Αϊζάια Κάαναν να προσθέτει ακόμα δύο στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +13 και το 70-57, δείχνοντας να «καθαρίζει» σιγά-σιγά το ματς. Κάπου εκεί όμως, ήρθε μια πρωτοφανής καθίζηση για τους «ερυθρόλευκους», που σε συνδυασμό με την… υπερφυσική ευστοχία των Ιταλών, τα πράγματα πήραν μια άλλη τροπή.

Συγκεκριμένα, μέσα στα επόμενα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε τρία σερί τρίποντα δια… χειρός Μπορτολάνι και Τονούτ, καταφέρνοντας σε αυτό το διάστημα να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 17-4 (!), ισοφαρίζοντας σε 74-74 στο 37′!

Παρά το… μούδιασμα σε παρκέ και εξέδρα, ο Γουίλιαμς-Γκος δήλωσε «παρών» για τον Ολυμπιακό και με ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων από ασίστ του Φαλ έκανε το 77-74 στο 38′. Στην επόμενη φάση, ο Φαλ σταμάτησε εντυπωσιακά με μπλοκ το τρίποντο του Μπορτολάνι, με τον Γάλλο να «σερβίρει» έτοιμο καλάθι στον Πίτερς για το 79-74, στο 1:14′ πριν τη λήξη! Στον εναπομείναντα χρόνο, η Αρμάνι δεν μπόρεσε να βρει καλάθι που θα την ξαναέβαζε στο ματς, με τους Πειραιώτες να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 79-74!

Ο MVP

Μουστάφα Φαλ και Νίκολα Μιλουτίνοβ μοιράστηκαν τα λεπτά στη θέση του σέντερ με πολύ ποιοτικό τρόπο. Τόσο ο Γάλλος, όσο και ο Σέρβος ήταν πολύ αποτελεσματικοί, στόχευσαν αντιπάλους τους, έβαλαν τις βολές, μάζεψαν τα ριμπάουντ, είχαν και τη δημιουργία και όταν αυτοί οι δύο παίζουν καλά, ο Ολυμπιακός έχει μία καλή βάση για να ψάξει τα υπόλοιπα. Πολύ καλός και πολύ οικονομικός ο Άλεκ Πίτερς, αλλά αυτός είναι ο φετινός Πίτερς, ένας συνεπέστατος σουτέρ που και στη μέτρια βραδιά του ξεχωρίζει.

Εκτός παιχνιδιού

Ντέβον Χολ και Νικολό Μέλι ήταν κατώτετοι των περιστάσεων σε μια βραδιά που έπρεπε να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 1/6 δίποντα και μία ασίστ σε 24:06, ο Ιταλός ψηλός είχε 4 πόντους από 2/6 σουτ και ένα ριμπάουντ σε 25:44.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με έξι λάθη έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, 0-11 ήταν οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου για τις δύο ομάδες. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν 10 επιθετικά ριμπάουντ και από αυτά είχαν βάλει 14 πόντους (κανέναν η Αρμάνι), στο φινάλε της βραδιάς η διαφορά στο ριμπάουντ (34-16) είχε κρίνει το ματς. 6-9 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 12-24 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 21-0 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες. Και όμως όλα κρίθηκαν στο φινάλε, στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 60-53, 79-74.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάναν 6 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 16 (4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2 (1/4 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/35 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 11/12 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη, 17 φάουλ

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 4 (2/6 δίποντα), Μπορτολάνι 11 (3/4 τρίποντα), Τονούτ 13 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Μέλι 4, Νέιπιερ 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χολ 2 (1/6 δίποντα), Χάινς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόγκτμαν 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 20/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 7/7 βολές, 16 ριμπάουντ (12 αμυντικά – 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 16 φάουλ

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ο Ολυμπιακός μπορεί να καρδιοχτύπησε, αλλά στο τέλος κατάφερε να νικήσει την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με 79-74 και να μπει με το… δεξί στον δεύτερο γύρο της Euroleague.

Με αυτή τη νίκη οι Ερυθρόλευκοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 10-8, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μπαίνει στην 6άδα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης μπάσκετ. Από την άλλη, η Αρμάνι έπεσε στην 14η θέση με 7/11.

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε εκτός έδρας της Φενερμπαχτσέ με 85-76, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να υποχρεώνει τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην πρώτη του ήττα ως προπονητής της τούρκικης ομάδας.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Αλμπα Βερολίνου, με τους Λιθουανούς να επικρατούν εντός έδρας με 77-71 της γερμανικής ομάδας.  Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε το ντέρμπι της βραδιάς απέναντι στην Μονακό, με τους Ισραηλινούς του Οντετ Κάτας να επικρατούν των Μονεγάσκων με 93-83.

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το αποψινό πρόγραμμα, η Παρτιζάν νίκησε εύκολα την Βιλερμπάν με 90-77.