Μονακό – Παναθηναϊκός AKTOR 90-91: Τεράστιο διπλό το τριφύλλι με “εκτέλεση” και “ληστεία” στο Πριγκιπάτο (vid)

Το μεγάλο «διπλό» που έψαχνε πήρε με… επικό τρόπο ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR!

Οι «πράσινοι» πέρασαν από το Μονακό με σκορ 91-90, χάρη σε μεγάλο τρίποντο του τρομερού Μάριους Γκριγκόνις στην εκπνοή του ματς! Με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκαν στο 8-7, πετυχαίνοντας τη σπουδαιότερη νίκη τους στη φετινή EuroLeague, μέχρι την… επόμενη!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε καλά το ματς και ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το δεύτερο και το τρίτο ήταν… μονόλογος των γηπεδούχων, που έφτασαν μέχρι και στο +15 (60-45). Στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο, οι «πράσινοι» έδωσαν ρεσιτάλ με ηγέτη τον μέχρι τότε άφαντο Κέντρικ Ναν, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 35-23 και πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο στο «μηδέν»!

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 17 πόντους και μπόλικη δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ο Κώστας Σλούκας. Ο Ματίας Λεσόρ παρά το ότι φορτώθηκε με φάουλ από νωρίς ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, πολλοί από τους οποίους ήρθαν στο κομμάτι της ανατροπής. 15 πόντους πέτυχε ο Γκριγκόνις που πιστώνεται το νικητήριο σουτ, ενώ 14 είχε ο Ναν που «κουβάλησε» στην τέταρτη περίοδο και άλλους 12 ο Ντίνος Μήτογλου. Βοήθησε και ο Λούκα Βιλντόσα, που σκόραρε 11 πόντους πετυχαίνοντας κάποια σημαντικά τρίποντα στο ξεκίνημα της αντεπίθεσης.

Από τη Μονακό, που έχει πλέον κι αυτή το ίδιο ρεκόρ με τους «πράσινους» (8-7), 17 πόντους είχε ο Άλφα Ντιαλό, 16 πόντους ο Μάικ Τζέιμς και 15 ο μοιραίος Ελί Οκόμπο, που έχασε επίτηδες βολή στο τέλος με λανθασμένο τρόπο, δίνοντας στον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR την ευκαιρία να κάνει κανονική επίθεση και να σκοράρει.

Το ματς

Ο Σλούκας με λέι απ στον αιφνιδιασμό άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό AKTOR, ενώ ο Μήτογλου με ωραία κίνηση σημείωσε το 0-4. Ο Μοτιεγιούνας απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους για το 5-4 της Μονακό, ενώ ο Λεσόρ έκανε ωραία ενέργεια για το 5-6. Ο Γκριγκόνις έβαλε το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης, υπογράφοντας το 5-9, όμως ο Ουατάρα του απάντησε για το 8-9. Ο Λιθουανός δεν… μάσησε και έβαλε δεύτερο συνεχόμενο μακρινό σουτ, για το 8-12, ενώ ο Σλούκας έκανε ατομική ενέργεια για το 8-14. Μπράουν και Σλούκας αντάλλαξαν πόντους για το 10-16. Ο Γκριγκόνις συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ (10-18), ενώ ο Λεσόρ σκόραρε για το 12-20. Ο Χολ με συνεχόμενα καλάθια μείωσε σε 17-22, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 19-22 με βολές του Γουόκερ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν στο +7 με καλάθια από Γκριγκόνις και Βιλντόσα (19-26), ενώ ο Οκόμπο έδωσε λύση στη Μονακό με γκολ φάουλ (22-26). Ο Χολ κάρφωσε μετά από φοβερή πάσα του Τζέιμς, αλλά ο Λεσόρ απάντησε για το 24-28. Ο Βιλντόσα έκανε αντιαθλητικό και έδωσε το δικαίωμα στη Μονακό να ισοφαρίσει σε 28-28 με Γουόκερ και Χολ, ενώ ο πρώην ΝΒΑer έβαλε τρίποντο για το 31-28. Ο Σλούκας επανήλθε στο ματς και έδωσε λύση με βολές μειώνοντας σε 31-30, όμως ο Τζέιμς έβαλε δύσκολο τρίποντο για το 34-30. Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε μπρος και σκόραρε ξανά για το 38-32 από μέση απόσταση. Μπράουν και Μήτογλου αντάλλαξαν πόντους για το 40-34, ενώ ο Μπαλτσερόφσκι έβαλε γκολ φάουλ για το 40-36. Ο Γκραντ έκανε φοβερή τάπα και ο Βιλντόσα έβαλε τρίποντο για το 40-39. Το ημίχρονο έληξε με ένα καλό διάστημα της Μονακό για το 47-39.

EUROKINISSI SPORTS

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Γκριγκόνις συνέχισε από εκεί που σταμάτησε για το 47-41, ενώ ο Ντιαλό απάντησε για το 49-41 και έβαλε στη συνέχεια δύο βολές για το 51-42. Ο Τζέιμς με κλασική ατομική ενέργεια πήγε στο καλάθι υπογράφοντας την πρώτη διψήφια διαφορά του ματς (53-42), κάνοντας το ίδιο για το 55-42. Ο Μήτογλου βρήκε στόχο σε μακρινό σουτ, ενώ ο Οκόμπο απάντησε με δύσκολο λέι απ για το 57-44 και έβαλε στη συνέχεια τρίποντο για το 60-45. Με βολές από Σλούκα και Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός AKTOR πλησίασε σε 60-48, ενώ ο Βιλντόσα έβαλε δύο συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα για το 61-54. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 67-56.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, Ναν και Χολ αντάλλαξαν πόντους για το 69-58, ενώ ο Ντιαλό έβαλε τρίποντο για το 72-60. Ο Λεσόρ του απάντησε με γκολ φάουλ, ρίχνοντας τη διαφορά στο 72-63, ενώ Ντιαλό και Σλούκας σκόραραν από ένα τρίποντο για το 75-66. Ο Κέμπα Γουόκερ έδωσε νέα λύση από μακριά σε κρίσιμο σημείο, γράφοντας το 78-66. Ο Ναν με τον Λεσόρ έβγαλαν αντίδραση και ο Παναθηναϊκός AKTOR πλησίασε σε 80-75 με τρίποντο του πρώτου και κάρφωμα του δεύτερου. Ο Αμερικανός γκαρντ ανέβασε στροφές και έκλεψε την μπάλα, δίνοντας ασίστ στον Χουάντσο για το 80-77, αν και ο Μοτιεγιούνας απάντησε άμεσα (82-77). Ο Ναν ήταν ασταμάτητος κι έβαλε τέσσερις σερί πόντους για το 82-81, ενώ ο Τζέιμς απάντησε με δύσκολο σουτ για το 84-81. Ο Σλούκας ισοφάρισε σε 84-84 με μεγάλο τρίποντο από την κορυφή. Ο Τζέιμς πήρε έξυπνα τρεις βολές και τις έβαλε όλες για το 88-84, με τον Σλούκα να μειώνει σε 88-86 με λέι απ και τον Λεσόρ να ισοφαρίζει σε 88-88 με φόλοου. Ο Βιλντόσα έκανε κακή άμυνα και ο Οκόμπο σκόραρε μεγάλο γκολ φάουλ για το 90-88, αν και έχασε τη βολή. Ο Γκριγκόνις σκόραρε στη λήξη και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό AKTOR.

O MVP

Το βραβείο χωρίζεται στα δύο! Πρώτα για τον Κέντρικ Ναν, ο οποίος κουβάλησε τον Παναθηναϊκό AKTOR στην τέταρτη περίοδο και στην επιστροφή από το -13. Εν συνεχεία για τον Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος ευστόχησε στο “μηδέν” από την κορυφή. Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι δύο, το παιχνίδι θα είχε πολύ διαφορετική εξέλιξη κι ο Παναθηναϊκός AKTOR θα γνώριζε ακόμη μια εκτός έδρας ήττα. Το ταλέντο και η πληθώρα επιλογών στην περιφέρεια όμως, έκανε τη διαφορά.

INTIME SPORTS
Εκτός παιχνιδιού

Ο Έλι Οκόμπο είχε γεμάτη στατιστική (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), αλλά αυτό που έκανε στα 2.5” αρκεί για να τον μετατρέψει στον μοιραίο της βραδιάς για τη Μονακό. Ο τρόπος με τον οποίο επιχειρεί να αστοχήσει είναι… ερασιτεχνικός, ενώ στην τελευταία άμυνα χάνεται και δίνει το ελεύθερο σουτ στον Μάριους Γκριγκόνις.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Κέντρικ Ναν είχε 1 πόντο με 0/6 σουτ στο 30ό λεπτό. Ε και; Στην τελευταία περίοδο έβαλε 13 πόντους με 5/6 σουτ και 2/2 βολές, κάνοντας ό,τι χρειαζόταν ώστε να φτάσουμε στο σημείο να κρίνονται όλα στο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 15, Μπλοσομγκέιμ, Μπράουν 5, Ντιαλό, Κορνελί 2, Ζαϊτέ, Ουόκερ 13, Μοτεγιούνας 8, Ουατάρα 3, Στραζέλ, Χολ 11, Τζέιμς 16

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 11, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 17, Γκραντ 2, Ναν 14, Λεσόρ 16, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15, Ερνανγκόμεζ 2, Μήτογλου 12, Μαντζούκας

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Σε θετικό ρεκόρ ανέβηκε το βράδυ της Τετάρτης (20/12) ο Παναθηναϊκός, χάρη στο buzzer-beater τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις στο Μόντε Κάρλο. Ο Λιθουανός έγραψε σε νεκρό χρόνο το 91-90 των πράσινων, που βρίσκονται πλέον στο 8-7, μία νίκη πάνω από τον Ολυμπιακό που έπεσε στο 7-8 μετά από την εκτός έδρας ήττα του από τη Βίρτους Μπολόνια.

Ακολουθεί την Πέμπτη (21/12) και την Παρασκευή (22/12) το δεύτερο μισό της διαβολοβδομάδας, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει στο Μιλάνο και με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στην έδρα της Βιλερμπάν που έχει επτά ήττες σε επτά αγώνες στη Λιόν.

• Φενέρμπαχτσε – Ζάλγκιρις Κάουνας 80-78
  • Μονακό – Παναθηναϊκός AKTOR 90-91 (παρ.)
  • Μπάγερν Μονάχου – Αναντολού Εφές 86-71
  • Αρμάνι Μιλάνο – Βιλερμπάν 84-61
Η βαθμολογία

Την όγδοη νίκη του στη φετινή Euroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβλήθηκε 91-90 της Μονακό στο Πριγκιπάτο για τη 15η αγωνιστική. Στο 8-7 και το ρεκόρ της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Την όγδοη νίκη της στη φετινή Euroleague πέτυχε η Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα της Τουρκίας επιβλήθηκε 80-78 της Ζάλγκιρις για τη 15η αγωνιστική. Στο 5-10 το ρεκόρ της ομάδας της Λιθουανίας.