Μονακό-Παναθηναϊκός 84-70: Κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο και… 19η ήττα (vid)

Έχοντας μία κάκιστη 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία ακόμη ήττα στην Euroleague αυτή τη φορά από τη Μονακό με 84-70. Οι “πράσινοι” έπαθαν μπλακ άουτ και από το 51-51 το παιχνίδι έφτασε και στο +20 (82-62) λίγο πριν το τέλος.

Με πολλά λάθη, άστοχα σουτ και χαμένα ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός έδωσε το δικαίωμα στη Μονακό να χτίσει μία διαφορά μέχρι και στο +12 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην πρώτη περίοδο οι πράσινοι έμεναν κοντά στο σκορ, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόνο στην αρχή του αγώνα (8-9) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν συνεχώς πίσω. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω με 4 πόντους 21-17, έχοντας τον Πονίτκα πρώτο σκόρερ με 8 πόντους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν για την Μονακό ένας επιθετικός μονόλογος, μέσα από τον οποίο έχτιζε τη διαφορά της. Με τον Λόιντ και τον Ντιάλο να κάνουν μεγάλο ματς με σπουδαία ποσοστά, έφτασε στο 42-30. Όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε από την χαλάρωση της άμυνας των γηπεδούχων και τα τρίποντα των Λι και Τόμας. Με αυτούς να ευστοχούν ο Παναθηναϊκός πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο -6 (42-36).

“Ξύπνησε” ο Μπέικον

Στο ημίχρονο η Μονακό είχε τους Λόιντ και Ντιάλο με 11 πόντους και ο Παναθηναϊκός τον Πονίτκα με 8 και τον Τόμας με 9 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, εμφανίστηκε στο παιχνίδι ο Μπέικον, ο οποίος είχε 0 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά κατάφερε πολύ γρήγορα να βάλει τους 10 από τους 14 πόντους του Παναθηναϊκού που έφερε το ματς σε ισορροπία 51-51. Όμως κάποια λάθη στην επίθεση και μακρινά σουτ της Μονακό με κύριο εκφραστεί τον Τζέιμς και τον Λόιντ μπόρεσε να φτιάξει ένα “μαξιλάρι” 5 πόντων 60-55 λίγο πριν το τέλος της περιόδου και 64-57 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Όλα πήγαν λάθος

Η τέταρτη περίοδος ήταν που ο Παναθηναϊκός ήθελε να βγάλει αντίδραση αλλά αυτό όχι μόνο δεν ήρθε αλλά τα πράγματα ξέφυγαν όταν οι “πράσινοι” κόλλησαν στους 57 πόντους και από το 60-57 το ματς πήγε στο 71-57 με +14 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά ως εκείνο το σημείο.

Η Μονακό δεν τράβηξε το πόδι από το γκάζι ο Παναθηναϊκός έκανε ρεσιτάλ λαθών και χαμένων επιθέσεων με αποτέλεσμα τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά να φτάνει στο +20 82-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6, Οκόμπο 12 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 λάθη), Μονέκε 3 (6 ριμπάουντ), Λόιντ 18 (4/6 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 18 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 4, Στραζέλ, Χολ 5 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 11 (4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 9 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/2 δίποντα), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 8 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Τόμας 9 (2), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Πονίτκα 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 6 (2), Μαντζούκας.