Μέταλλο και ψυχή από το Αιγάλεω που έσωσε το βαθμό κόντρα στην Καλαμάτα – Βαθμολογία (vid)

Η Καλαμάτα έχασε και άλλο έδαφος από την κορυφή, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Αιγάλεω στο Σταύρος Μαυροθαλασσίτης.

Το Αιγάλεω αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 με την Καλαμάτα για την 9η αγωνιστική της Super League 2. To Σίτι αν και καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είδε την Μαύρη Θύελλα να σκοράρει πρώτη και μάλιστα κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο 64′ ο Ρόβας έκανε το 0-1 σε μια φάση που ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ στην επέμβαση του Σικαλιά στην κεφαλιά του Μάτεους. Δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το πέναλτι του Τσιλιγκίρη.

Το άξιζε το γκολ, αλλά ακόμα και τη νίκη καθώς έχασε πολλές και μεγάλες ευκαιρίες.

Το φιλμ του αγώνα

22′ Αναγκαστική αλλαγή για Αιγάλεω. Ο Δημούτσος αντί Βλαχομήτρου που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.
24′ Σουτ Δημούτσου, κορνερ ο Ταΐρης. Στην εκτέλεση του, κεφάλια αουτ Φουρλάνου.
26′ Σουτ Matheus, ο Σικαλιάς σε ετοιμότητα απομάκρυνε την μπαλα
31′ Πάσα Δημούτσου στον Κολλά που μπήκε στην περιοχή, με έκανε το πλασέ, αλλά ο ο Ταΐρης με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε την μπάλα κρατώντας ανέπαφη την εστία του.
43′ Εντυπωσιακή προσπάθεια από τον Μιχάλη Μπούση που έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Ταΐρης απομάκρυνε την μπάλα, με τον Δημούτσο να μην προλαβαίνει για λίγο την προβολή.

46′ Σουτ Τσίτσαρη κόρνερ με τα ακροδάχτυλα ο Ταΐρης.
60′ Πλασέ Δημούτσου από γύρισμα Τσιλιγκίρη, η μπάλα λίγο έξω απο το αριστερό δοκάρι του Ταΐρη.
64′ ΓΚΟΛ 0-1 κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ρόβας ανοίγει το σκορ με πλασέ έπειτα από την απομάκρυση της μπάλας από τον Σικαλιά σε κεφαλιά του Ματέους.
70′ Σουτ Βασιλόγιαννη μπλόκαρε ο Σικαλιάς
71′ Γύρισμα από τα δεξιά του Μπαστιάνου, σουτ στην κίνηση από Κολλά άουτ η μπάλα
80′ Πέναλτι για το Αιγάλεω σε ανατροπή Σκεντεράι
81′ ΓΚΟΛ 1-1 με εύστοχη εκτέλεση του Τσιλιγκίρη

ΣΚΟΡΕΡ: 83′ πεν. Τσιλιγκίρης – 64′ Ρόβας σουτ

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης (46′ Σκεντεράι), Φουρλάνος, Παπανικόλας, Χοτζάλι, Πολυχρόνης (76′ Πατρινός), Τσίτσαρης (85′ Πιαστόπουλος), Βλαχομήτρος (22′ λ.τ Δημούτσος), Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος, Κολλάς.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Παπατόλιος (85′ Μαρκόφσκι), Καραγκούνης (55′ Μπενίτεζ), Ματέους (85′ Τριανταφυλλάκης), Βασιλόγιαννης, Τάτος (73′ Μόζερ), Αρναρέλλης, Ρόβας.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

04/01 Athens Kallithea – Χανιά 2-1

04/01 ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (δεν διεξήχθη με υπαιτιότητα των φιλοξενούμενων)

04/01 Αιγάλεω – Καλαμάτα 1-1

04/01 Ηλιούπολη – Απόλλων Σμύρνης 1-2

04/01 Κηφισιά – Ηρόδοτος (διεκόπη στο 42′, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι παίκτες)

04/01 ΟΦ Ιεράπετρας – Ολυμπιακός Β’ 2-0

04/01 Προοδευτική – Παναχαϊκή 0-1

Ρεπό: ΑΕΚ Β’