Ηλιούπολη – Καλαμάτα 2-1: Νίκη με «Buzzer Beater» για τους γηπεδούχους (vid)

Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις η Ηλιούπολη επικράτησε με 2-1 της Καλαμάτας για την 8η αγωνιστική της Super League 2.

Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν έκανε κάποια ουσιαστική φάση, και το μηδέν ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Η εικόνα στο β’ μέρος άλλαξε αρκετά. Η Ηλιούπολη άνοιξε το σκορ με τον Βενάρδο στο 50′ ωστόσο στο 62′ ο Ακόστα έφερε το ματς στα ίσια.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα έρθει ισόπαλο, ωστόσο ο Κόστα είχε αντίθετη άποψη και στο 93′ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα των Νοτίων Προαστίων είναι στην 3η θέση στο μίνι πρωτάθλημα, ενώ η Καλαμάτα βρίσκεται στην 5η θέση.

Το φιλμ του αγώνα:

1′ Σουτ του Γκορτσούλα η μπάλα λίγο άουτ
2′ Κεφαλιά του Μπαράλες η μπάλα πέρασε άουτ
16′ Σουτ του Παντελίδη αποκρούει ο Κοβάλ
49′ Σουτ του Βενάρδου η μπάλα βρίσκει σε αντίπαλο και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 της Ηλιούπολης
61′ Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λατίνοβιτς στον Στρούγγη με τον Ακόστα να ευστοχεί και να κάνει το 1-1 για την Καλαμάτα.

65′ Κεφαλιά του Πασά από πλεονεκτική θέση η μπάλα άουτ
74′ Κεφαλιά του Μπαράλες η μπάλα άουτ
83′ Σουτ του Τάτου, αποκρούει με τα πόδια ο Περιστερίδης
90′ Κεφαλιά του Μπαράλες, αποκρούει θεαματικά ο Περιστερίδης
90+3′ Ο Κόστα φεύγει στην αντεπίθεση και κάνει το 2-1 για την Ηλιούπολη κόντρα στην Καλαμάτα

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Ανδρέου, Βενάρδος, Ασίγκμπα, Μπουσάι, Φουρλάνος, Λατίνοβιτς (67′ Τσαφταρίδης), Γκοτσούλιας, Γιάννου, Κρέτση, Παντελίδης.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Αρίμπας, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάνιας, Κατάλντι (79′ Γρίβας), Ακόστα (64′ Τάτος), Πασάς (79′ Κωνσταντινόπουλος), Μπαράλες.

Έπρεπε να κερδίσει η Καλαμάτα

Ο τεχνικός της Καλαμάτας Νίκος Αναστόπουλος αναφέρθηκε στην εικόνα της ομάδας του στην ήττα από την Ηλιούπολη.

«Στο σημερινό παιχνίδι αν μια ομάδα έπρεπε να κερδίσει, αυτή ήταν η Καλαμάτα. Το αποτέλεσμα βάση των ευκαιριών που είχαμε μας αδικεί κατάφορα. Είχαμε περισσότερο χρόνο κατοχή της μπάλας και ευκαιρίες που δυστυχώς δεν τις αξιοποιήσαμε.

Παίξαμε πολύ καλύτερα από ότι στα Χανιά και στα δύο τελευταία παιχνίδια θέλουμε να παρουσιάσουμε ένα εξίσου καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Να παίζουμε σαν ομάδα και να τα δίνουμε όλα στο γήπεδο» είπε ο Νίκος Αναστόπουλος.