Ηλιούπολη – Καλαμάτα 0-1: Με Ρόβα και διαμαρτυρίες «απέδρασε» με το διπλό!!!

Η Μαύρη Θύελλα πέρασε και από την Ηλιούπολη επικρατώντας με 1-0 και έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα. Το χρυσό γκολ των Μεσσήνιων πέτυχε ο Ρόβας  στο 72ο λεπτό με τους γηπεδούχους ωστόσο να φωνάζουν ότι υπάρχει οφσάιντ στο γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Παράλληλα η Ηλιούπολη θα μπορούσε να είχε πάρει το θετικό αποτέλεσμα αλλά το πέναλτι που κέρδισε στο 90+4′ από ανατροπή του Λουπάνο στον Μπαστακό, δεν μπόρεσε να το αξιοποιήσει ο Φελίπε, με τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας Μέντες να μπλοκάρει την μπάλα.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος πήγαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια με τον Δημητριάδη από πλευράς Ηλιούπολης να βλέπει δύο προσπάθειές του να κόβονται πάνω στη γραμμή και τον Αρναρέλλη από πλευράς Καλαμάτας να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Πολίτη.

Η γηπεδούχος ομάδας ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος χάνοντας ευκαιρίες, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Καλαμάτα στο 71′ έκανε το 0-1 με τον Ρόβα να νικάει τον Πολίτη σε τετ-α-τετ, με τους ανθρώπους της Ηλιούπολης να φωνάζουν για οφσάιντ στη συγκεκριμένη φάση.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φελίπε έχασε πέναλτι για την Ηλιούπολη με τον Μέντες να του λέει όχι και να δίνει τους τρεις βαθμούς στην Καλαμάτα.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Πολίτης, Ανδρέου, Τσαφταρίδης (62′ Κρέτσι), Μπαξεβάνος (78′ Τριανταφυλλάκος), Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Βάρκας, Άντο, Δημητριάδης (85′ Φελίπε), Μπαστακός, Φρίμπονγκ (62′ Βασιλείου).

Καλαμάτα (Γκεοργκιόσκι): Μέντες, Λιποράσε (53′ Μόζερ), Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Καραγκούνης, Άλβες, Παπατόλιος, Πασάς (85′ Μπουλλάρι), Τάτος (62′ Τάτος), Βασιλόγιαννης (85′ Ασίγκμπα), Αρναρέλλης (85′ Κωνσταντόπουλος).

Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής
Β’ Όμιλος

Τετάρτη 3/5

Athens Kallithea FC-Παναχαϊκή 3-1 (51′, 55′ Λουκίνας, 90+4′ Ναμπί – 45+1′ Τοπάλ)
Προοδευτική-Ολυμπιακός Β’ 0-1 (71′ Μπα)
ΟΦ. Ιεράπετρας- Ηρόδοτος 3-0 α.α.
Ηλιούπολη-Καλαμάτα 0-1 (71′ Ρόβας)
Αιγάλεω – Επισκοπή 2-3 (6′ Κόλλας, 89′ Φουρλάνος – 13′ Βουκελάτος, 58′ Αμπόφο, 90+6′ Κεφαλάς)
ΠΑΟ ΡΟΥΦ – Χανιά 0-3 (2′ Μπουρσέλης, 14′ Τσέλιος, 62′ Μάναλης)