Εράνη Φιλιατρών- Παλληξουριακός 2-0: Επιστροφή στη Γ’ Εθνική πανάξια και με το σπαθί της!!! (vid)

Παίζοντας για ένα μόνο αποτέλεσμα, η Εράνη Φιλιατρών επιβλήθηκε 2-0 του Παλληξουριακού στο φινάλε των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική και μετά από 10 χρόνια επιστρέφει στις εθνικές κατηγορίες.

Με δύο τέρματα στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων από τους Μιχαλόπουλο και Κόλλια το συγκρότημα του Κώστα Λυμπερόπουλου επιβεβαίωσε το νόμο της έδρας και με το τελευταίο σφύριγμα στο τέλος έγιναν ένα με τον κόσμο τους πανηγυρίζοντας την επιτυχία.

Ο Φιλιατρινοί μπήκαν διεκδικητικοί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και δεν άργησαν να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα των αντιπάλων. Η Εράνη Φιλιατρών είχε  τον έλεγχο του παιχνιδιού. Αρκετές οι χαμένες ευκαιρίες, δύο γκολ και ένα δοκάρι…

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πλέον πολύ δύσκολο να ξαναμπούν στο παιχνίδι με την Εράνη να συνεχίζει επιθετικά να έχει φάσεις και για τρίτο γκολ και με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά να φτάνει στη μεγάλη νίκη άνοδο στη Γ Εθνική.

Στο τέλος του 90λεπτου οι κόποι μιας ολόκληρης χρονιάς ανταμειφθούν με την κατάκτηση της κούπας που γέμισε χαρά τους ίδιους τους πρωταγωνιστές αλλά και τον απερίγραπτο κόσμο τους.

Φάσεις γκολ

Στο 4ο λεπτο ευκαιρία Μχαλόπουλος, τον έκοψε ο πορτιέρο των αντιπάλων
Γκοοολ

Στο 8ο λεπτο η Εράνη μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μιχαλόπουλο να εκμεταλλεύεται ιδανικά την πάσα του συμπαίκτη του.

Στο 11ο λεπτό ο Κόλλιας σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας

Πληθαίνει ο κόσμος στο γήπεδο

Στο 27 χαμένη ευκαιρία από τον Γεωργιόπουλο, σούταρε άουτ

Στο 30ο λεπτο επέλαση Γεωργιόπουλου από δεξιά, βγήκε ο πορτιερο του Ληξουρίου μπλοκαροντας την προσπάθεια του τριφύλιου επιθετικού

Στο 40ο λεπτο με το κεφάλι απομάκρυνε το σουτ του Γεωργιόπουλου ο Γιαζερμπακ.

42′ ο Πέππας έκοψε τον Λεπενιώτη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

Με την πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου ο Βασιλόπουλος βρέθηκε τετ α ατετ με Σκάρπο, με τοκ πορτιερο να προστατεύει την εστία του

Γκοοοοολ….

Στο 9ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ο Κόλλιας ανατράπηκε από τον Γιαζερμπακ με τον ρεφρρι να σφυρίζει πέναλτι

Ο Κόλλιας ανέλαβε να το εκτελέσει σημαδεύοντας σωστά, και γράφοντας το 2-0 ξεσήκωσε τα πλήθη…

Στο 67′ στα χερια του πορτιέρο της Εράνης το  απευθείας που εκτέλεσε ο Κριστινελι

Στο 70 ο Κόλλιας εστειλε άουτ την κεφαλιά

Μικρή ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Από μια κίτρινη για τις δυο ομάδες

Εράνη (Κ. Λυμπερόπουλος): Κουμπαρούλης, Μπινιώρης, Μιχαλόπουλος, Μπάρκας, Πέππας, Κόλλιας (75’ Πλακάς), Τσόπελας, Γκότσης, Γεωργιόπουλος (85’ Κουρούβανης), Βασιλόπουλος (88’ Μητρόπουλος), Γκεβόρι.

Παλληξουριακός (Ηλ. Ζερβός): Σκάρπος, Πολυδωράτος, Γιάζερμπακ, Μαλλιώρης, Λυκούδης (60′ Ακριστινέϊ), Κουκοβίνος, Αντωνάτος, Μπράτι, Κουλούρης, Λεπενιώτης, Συριάτος (60′ Κρίστο).

Μετά το τέλος του αγώνα μπαράζ με τον Παλληξουριακό, έγινε από την ΕΠΣ Μεσσηνίας η απονομή στην Εράνη του τροπαίου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α’ τοπικής.