Ελλάδα – Σερβία 13-7: Ελλαδάρα έτοιμη για χρυσό στον τελικό του Παγκοσμίου (vid)

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών με μαγική εμφάνιση συνέτριψε τη Σερβία 13-7 και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου.

Με εμφάνιση βγαλμένη από τα όνειρα του Θοδωρή Βλάχου, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών συνέτριψε τη Σερβία και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου.

Η γαλανόλευκη με άμυνα για σεμινάριο εγκλώβισε τους Σέρβους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να φτάσει σε μια τεράστια νίκη.

Το Σάββατο (29/07, 12.00, ΕΡΤ 3) η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία, ενώ παράλληλα εξασφάλισε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024.

Το ματς:

Οι Σέρβοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γιάκσιτς να σκοράρει στην κόντρα. Η Εθνική μας απάντησε με τέρματα των Σκουμπάκη και Κάπαρη πριν ο Στραχίνια Ράσοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει το 2-2.

Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας να προηγείται 3-2 με το δεύτερο τέρμα του Κάκαρη.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική μας. Με άμυνα για σεμινάριο και υπομονή στην επίθεση η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έτρεξε επί μέρους 3-0 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 6-2.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στο τρίτο οκτάλεπτο, αλλά η Εθνική μας ήταν αψεγάδιαστη. Με την άμυνα στον παίκτη λιγότερο να είναι σεμιναριακή έκλεισε την τρίτη περίοδο με επί μέρους 3-2 και μπήκε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 9-5.

Οι μάγκες του Θοδωρή Βλάχου έλεγξαν απόλυτα τον αγώνα και δεν άφησαν σε κανένα περιθώριο αντίδρασης με τη διαφορά να μεγαλώνει μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 13-7 που σφράγισε τον ελληνικό θρίαμβο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-0, 3-2, 4-2

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης, Γκίλλας 1, Τζωρτζάτος

Σερβία: Μίσοβιτς, Ραντούλοβιτς, Ράσοβιτς 2, Ραντέλοβιτς, Λάζιτς 1, Μιλόγεβιτς 1, Ντράσοβιτς, Γιάκσιτς 1, Γιάνκοβιτς, Ούμποβιτς 1, Βούτσινιτς, Μαρτίνοβιτς, Μίτροβιτς