Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 83-62: Λάθη και πτώση από την κορυφή της Euroleague (vid)

Ένα δύσκολο βράδυ πέρασε στο Μιλάνο ο Ολυμπιακός, που παρά το δυναμικό παρών του κόσμου του ηττήθηκε στο «Mediolanum Forum» με 83-62 από την Ολίμπια, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague. Αυτό ήταν το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά από επτά σερί νίκες στη διοργάνωση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πάρα πολλά λάθη που έδωσαν εύκολους πόντους στους Ιταλούς, που επίσης εκμεταλλεύτηκαν και τα επιθετικά ριμπάουντ που κατάφεραν να πάρουν. Επιθετικά οι Πειραιώτες δεν είχαν σωστές επιλογές κάτι που αποδεικνύει και το ότι δεν σκόραραν ποτέ πάνω από είκοσι πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα που τους ρίχνει στο 18-8, κρατώντας τους όμως ψηλά στη βαθμολογία.

EUROKINISSI

Οι «ερυθρόλευκοι» απείχαν από το συνηθισμένο τους καλό φετινό πρόσωπο στη διοργάνωση και σε ένα ματς όπου όλα πήγαν στραβά γνώρισαν φυσιολογικά την ήττα.

Στο 10-15 ανέβηκε η Αρμάνι Μιλάνο (6-8 εντός και 4-7 εκτός έδρας), που έκλεισε μία τετράδα αγώνων στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ με το απόλυτο 4/4. Ο Μπίλι Μπάρον ήταν σπουδαίος, ήταν αυτός που προκάλεσε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Ολυμπιακό με τα περιφερειακά του σουτ, την ώρα που ο Έτορε Μεσίνα έβλεπε καλή αναλογία ασίστ/λαθών σε αντίθεση με εκείνη των αντιπάλων του.

Οι 1000 οπαδοί του Ολυμπιακού έκαναν ΣΕΦ το Μεντιολάνουμ Φόρουμ

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είδε για ακόμα μία φορά φέτος να έχει την εντυπωσιακή υποστήριξη του κόσμου της, με περίπου 1.000 φιλάθλους να δίνουν «βροντερό» παρών στο Μιλάνο. Η «ερυθρόλευκη» ΚΑΕ, με ένα βίντεο στα social media, ευχαρίστησε τους φίλους της ομάδας που παρά την ήττα χειροκρότησαν τους Πειραιώτες και μετέτρεψαν το Forum σε… μίνι ΣΕΦ.

Η ανάρτηση της ΚΑΕ Ολυμπιακός:

«Σας ευχαριστούμε για την ατελείωτη υποστήριξή σας»

Πρώτοι σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν οι Σάσα Βεζένκοφ και Τόμας Γουόκαπ με 10 πόντους έκαστος, ενώ 8 μέτρησε ο Κώστας Παπανικολάου. Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος ήταν ο Μπίλι Μπάρον με 18 πόντους, ο Νίκολο Μέλι είχε 10 και 8 πρόσθεσε ο Τιμοθί Λουβαβού-Καμπαρό.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό που από νωρίς έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει ρυθμό και να έχει στατικές επιθέσεις. Όλα αυτά συνδυάστηκαν με ορισμένα επιθετικά ριμπάουντ που οι παίκτες της Ολίμπια Μιλάνο εκμεταλλεύτηκαν σκοράροντας. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έμενε κοντά στο σκορ αφού έβαλε ορισμένα σουτ και κάλυψε κάπως τα λάθη που τον πλήγωσαν αρκετά.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν +3 (20-17) στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν σε 22-22 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Μεσίνα έφτασαν +6 με το 32-26, αλλά και πάλι οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση, δίχως όμως να κάνουν το κάτι παραπάνω που θα τους έδινε και το προβάδισμα. Με το 35-32 να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

EUROLEAGUE / ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός όχι απλά δεν βελτιώθηκε, αλλά έδειξε χειρότερο πρόσωπο. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Μιλάνο, σκοράροντας συνεχόμενα καλάθια με τους Μπάρον και Ρίτσι που εκτόξευσαν τη διαφορά στους +15 πόντους (51-36, με τους «ερυθρόλευκους» να μοιάζουν χαμένοι. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-46.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, η διαφορά πέρασε και πάνω από τους είκοσι πόντους με το Μιλάνο να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα 8-0 λίγο αργότερα με δύο καλάθια του Γουόκαπ και ένα του Βεζένκοφ μειώνοντας στους 12 (70-58), ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω. Το σκορ ξέφυγε εκ νέου και έτσι οι Ιταλοί πανηγύρισαν ακόμη μία νίκη που διατηρεί τις λίγες ελπίδες που έχουν την οκτάδα.

Ο MVP

Ο Μπίλι Μπάρον ήταν καταπληκτικός στο ματς του ΣΕΦ, ήταν καταπληκτικός και στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ. Τα δικά του σουτ έριξαν τον Ολυμπιακό στο καναβάτσο, αυτός ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αρμάνι Μιλάνο και ο κορυφαίος της παίκτης. Έκλεισε τον αγώνα με 18 πόντους (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), είχε και πέντε ασίστ και δύο κλεψίματα σε 27 λεπτά.

Εκτός παιχνιδιού

Ο Αϊζέια Κάναν έπαιξε λίγο, δεν ήταν αποτελεσματικός (1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, καμία ασίστ, 1 λάθος σε 8:54) και δεν έδωσε το παραμικρό στον Ολυμπιακό. Κι άλλοι υστέρησαν, όπως ο Μουστάφα Φαλ που έμοιαζε με φάντασμα του καλού του εαυτού, αυτός όμως φορτώθηκε με φάουλ από νωρίς και δεν βρήκε ποτέ ρυθμό.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 7/8 δίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο, την ώρα που ο Ολυμπιακός ξεκινούσε με τέσσερα λάθη και συνέχιζε με επτά ασίστ για τα επτά καλάθια του στο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου ήταν 18-4, στο τέλος της βραδιάς ήταν 31-10. Και κάπως έτσι μπορεί κάποιος να καταλάβει γιατί οι Πειραιώτες ηττήθηκαν με τόσο μεγάλη διαφορά. 7-0 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 12-2 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέβις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Τονούτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μέλι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπάρον 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Νέιπιερ 9 (1/7 τρίποντα), Ρίτσι 8 (2), Χάινς 6 (3/4 δίποντα), Φόγκτμαν 5

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/30 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 2 (1/5 σουτ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 4 (1 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 8 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μπόλομποϊ, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/24 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη

Η βαθμολογία της EuroLeague

Υποχώρησε από την κορυφή της EuroLeague ο Ολυμπιακός μετά από την ήττα στο Μιλάνο. Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε σε αυτή, με το διπλό της στην έδρα της Βιλερμπάν.

Την όγδοη ήττα του σε 26 αγώνες της EuroLeague γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής (3/3) ο Ολυμπιακός, που λύγισε στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι για να σπάσει έτσι ένα σερί επτά θετικών αποτελεσμάτων.

Η Ρεάλ Μαδρίτης άρπαξε την ευκαιρία, πέρασε από την έδρα της Βιλερμπάν και πάτησε στην κορυφή μετά από καιρό, ενώ έχει και αγώνα λιγότερο, ενώ η Φενέρμπαχτσε είχε εύκολο έργο απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια στην οποία έβαλε 20 τρίποντα.