Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός AKTOR 71-68: «Πλήρωσε» λάθη κι επιθετικά ριμπάουντ (vid)

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν εκμεταλλεύτηκε ως έπρεπε τις πολλές απουσίες της Αναντολού Εφές, μπήκε νωθρά στο παρκέ του Sinan Erdem Hall και, εν τέλει, γνώρισε την ήττα (71-68) για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague. Άστοχος στο “μηδέν” ο Ντίνος Μήτογλου, στο σουτ που θα έστελνε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών -δεδομένων των πολλών απουσιών της Αναντολού Εφές δεν τα κατάφερε και με μοιραίο τον Κώστα Σλούκα- στην πρώτη περίοδο και το πλήρωσε με ήττα στην Κωνσταντινούπολη (71-68) για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Η «λειψή» Έφες είχε σε εξαιρετικό βράδυ τους Σέιν Λάρκιν (20π, 2/7 τρίποντα) και Τζόουνς (21π, 8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), που την κράτησαν όρθια.

Παρά την προσπάθεια στην τελευταία περίοδο και το μεγάλο σουτ του Κέντρικ Ναν, που έδωσε το +3 στο 38ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν μπόρεσε να μείνει μπροστά μέχρι το φινάλε, γνωρίζοντας μια οδυνηρή ήττα στο Sinan Erdem Hall. Ο Ντίνος Μήτογλου είχε μάλιστα την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, το τρίποντο που επιχείρησε όμως στο “μηδέν” κατέληξε στο σίδερο!

Για τη δεύτερη σερί μεγάλη χαμένη εκτός έδρας ευκαιρία, μετά από εκείνη του Βελιγραδίου.

Όλα αυτά σε μια βραδιά που οι “απέναντι” δεν είχαν έξι (!) βασικούς παίκτες του rotation και είδαν τον Ταϊρίκ Τζόουνς να κάνει ανεπανάληπτη εμφάνιση.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήγε στην Κωνσταντινούπολη για να δείξει πως είναι… από πάνω, αλλά η εκκίνηση του αγώνα μόνο αυτό δεν επιβεβαίωνε. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ήταν απογοητευτικοί στην άμυνα (ιδίως στις προσωπικές φάσεις) και επέτρεψαν σε εκείνους του Ερντέμ Τζαν να ξεκινήσουν με 5/5 σουτ, γεγονός που τους έφερε γρήγορα στο +10 (14-4 στο 4′). Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR επιχείρησε με συνεχόμενες αλλαγές (σ.σ.: τα 4/5 της αρχικής πεντάδας είχαν αλλάξει ήδη από το 7′) να βελτιώσει την κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +12 (23-11 στο 8′) κι αν δεν ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (1/5 τρίποντα), θα μπορούσαν να είχαν ξεφύγει ακόμη περισσότερο.

Η εικόνα υπεροχής της Αναντολού Εφές συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, με τον Ντάριους Τόμπσον να παίρνει την σκυτάλη από τον Σέιν Λάρκιν και να πατάει το γκάζι για το +13 (34-21 στο 16′), που ήταν κι η μέγιστη διαφορά του πρώτου μέρους. Τα πράγματα δεν έγιναν όμως χειρότερα έκτοτε για τους πράσινους, οι οποίοι δέχθηκαν μόλις ένα σουτ στα επόμενα τρεισήμισι λεπτά και κατάφεραν -με προσωπικές φάσεις του Κέντρικ Ναν- να μειώσουν στο -6 (37-31) στην ανάπαυλα.

Όλα αυτά σε ένα πρώτο μέρος, που είχαν 2/9 τρίποντα, 8 λιγότερα ριμπάουντ (13 έναντι 21), αλλά και 6 ασίστ για 7 λάθη.

Στην τρίτη περίοδο, τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα για τον Παναθηναϊκό AKTOR, κυρίως γιατί βελτίωσε την αμυντική του εικόνα. Τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. Ο Ματιάς Λεσόρ με τον Κώστα Σλούκα ήταν αυτοί που άναψα την σπίθα για την ανατροπή, με τους υπόλοιπους να ακολουθούν, με αποτέλεσμα το +1 (44-45 στο 26′), που ήταν κιόλας το πρώτο ελληνικό προβάδισμα ως τότε.

Από εκεί και πέρα φυσικά, το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό. Μία σου και μία μου. Οι γηπεδούχοι δεν έλεγαν να εγκαταλείψουν την μάχη και παρέμειναν ευθέως ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (50-52) παρά το γεγονός πως είχαν 4/22 τρίποντα.

Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια, λεπτό με το λεπτό, αφού ούτε η μία ούτε η άλλη πλευρά έδειχνε ικανή να πατήσει το γκάζι και να ξεφύγει. Ο Σέιν Λάρκιν με τον Ταϊρίκ Τζόουνς από τη μία κι ο Τζέριαν Γκραντ με τον Ματιάς Λεσόρ από την άλλη έκαναν τα καθέκαστα, δίχως όμως να αλλάξει η μεγάλη εικόνα (63-65 στο 37′). Ένα λεπτό αργότερα, ο Κέντρικ Ναν έβαλε ένα πραγματικά μεγάλο σουτ για το +3 (65-68), αλλά δεν έφτανε. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν πέντε γρήγορους και αναπάντητους πόντους για να ανακτήσουν το προβάδισμα (70-68) με 49.7” για το τέλος.

Ο Εργκίν Αταμάν πήρε τάιμ άουτ, έδωσε την μπάλα στον Κώστα Σλούκα, αλλά αυτός πήρε ένα τραβηγμένο σουτ πάνω σε άμυνα. Ο Ντάριους Τόμπσον έβαλε 1/2 βολές για το +3 (71-68) στα 7.6” πριν πάρει το τελευταίο σουτ της βραδιάς (ελεύθερο) ο Ντίνος Μήτογλου, μετά από δημιουργία του Κώστα Σλούκα.

Ο διεθνής ψηλός έστειλε την μπάλα όμως στο σίδερο, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να γνωρίζει οδυνηρή ήττα και να φτάνει τις δύο διαδοχικές σε πέντε μέρες στην EuroLeague.

EUROKINISSI
Ο MVP

Ο Ταϊρίκ Τζόουνς κατάπιε όλη τη front line του Παναθηναϊκού AKTOR στα 30’50” που αγωνίστηκε, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η ενέργεια που είχε στο παιχνίδι έμοιαζε ανεξάντλητη, ακόμη κι όταν μπήκαμε στην τελική ευθεία, ιδίως με τις άμυνες που έπαιξε χαμηλά και τις μάχες που κέρδισε στα ριμπάουντ. Κι αν προτιμάτε τους αριθμούς για να αντιληφθείτε περί τίνος επρόκειτο, ας σημειώσουμε πως έκλεισε την βραδιά με 21 πόντους (8/12 δίποντα, 5/5 βολές), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Εκτός παιχνιδιού

Ο Μάριους Γκριγκόνις δεν “μπήκε” στο παιχνίδι από την αρχή, έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό στο κομμάτι της εκτέλεσης και μοιραία είδε τα τελευταία λεπτά από τον πάγκο -εν αντιθέσει με ό,τι έγινε στο Βελιγράδι. Στα 20’54” που έμεινε στο παρκέ, είχε 4 πόντους (με 2/4 σουτ), 3 ριμπάουντ και 1 λάθος. Φτωχή στατιστική μπροστά σε όσα μας έχει συνηθίσει φέτος.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Είναι εντυπωσιακό το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε από μια ομάδα που σούταρε με 17.2% στο τρίποντο εντός έδρας (5/29). Όπως επίσης, ότι της επέτρεψε να έχει 17 ασίστ για 9 λάθη, σε μια βραδιά που στερήθηκε την παρουσία δύο βασικών στελεχών της περιφέρειας (Ελάιτζα Μπράιαντ, Ροντρίγκ Μπομπουά).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68

ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/42 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 14/16 βολές, 40 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 19 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/32 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 10/11 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Αποτελέσματα – 12η αγωνιστική

Τρίτη 5/12

• Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 71-68
  • Άλμπα Βερολίνου – Ζάλγκιρις Κάουνας 64-62
  • Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης 71-77
  • Παρτιζάν – Μονακό 72-73 (κ.α) & 89-85 (παρ.)
  • Μπάγερν – Εμπόριο Αρμάνι 76-76 (κ.α) & 91-84 (παρ.)

Τετάρτη 6/12

• Βιλερμπάν – Μακάμπι Τελ Αβίβ 21:15 μ.μ
  • Βίρτους Μπολόνια – Μπαρτσελόνα 21:30 μ.μ
  • Βαλένθια – Ερυθρός Αστέρας 21:30 μ.μ
  • Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 21:30 μ.μ

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Κωνσταντινούπολη ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από το ΣΕΦ και έτσι οι «αιώνιοι» έπεσαν στο 6-6 στην κατάταξη.

H προσπάθεια του Ολυμπιακού δεν έφτανε απέναντι στην πρωτοπόρο της κατάταξης, Ρεάλ Μαδρίτης που επιβλήθηκε των «ερυθρόλευκων» με 71-77 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην κατάταξη με ρεκόρ 11-1.

Σε ό,τι αφορά τον Παναθηναϊκό, η Εφές παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες στο Sinan Erdem Sports Hall όμως οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν και ηττήθηκαν με 71-68, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με το «διπλό» από την Κωνσταντινούπολη.

Έτσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπεσε στο 6-6 στην κατάταξη της EuroLeague πριν από τον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Πέμπτης (7/12, 21:15) στο ΟΑΚΑ.