Super League 2: Λεβαδειακός-Εργοτέλης 1-0: Στον πόντο με Μπιανκόνι – Ο Ιωνικός με δύο γκολ στο τέλος έκανε την ανατροπή

Η αντεπίθεση του Λεβαδειακού με τον Τζανλούκα Σανίνο στον πάγκο συνεχίστηκε στην 14η αγωνιστική, με τους Βοιωτούς να υποχρεώνουν σε ήττα 1-0 τον πρωτοπόρο Εργοτέλη να να μειώνουν στον πόντο.

Παιχνίδι για ένα ρόλο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με τους Βοιωτούς να είναι πολύ καλύτεροι και να βρίσκουν το γκολ που έκρινε τελικά και το παιχνίδι με τον Μπιανκόνι στο 25′ έπειτα από τραγικό λάθος του Κατσιμήτρου, που χωρίς να πιέζεται έβγαλε… ασίστ στον φορ των πρασίνων.

Προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στην επανάληψη οι Κρητικοί, αλλά η υπεροχή τους ήταν… ανεμική χωρίς την μεγάλη ευκαιρία στην περιοχή του Στογιάνοβιτς.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Δημόπουλος, Τσάπρας, Καραχάλιος, Νίκας (68′ Κονέ), Μεχία, Νίλι (57′ λ.τ Παναγιώτου), Πολέτο (87′ Τζημόπουλος), Συμελίδης (68′ Μαρίνος), Μπιανκόνι (68′ Ενομό).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής (81′ Πατρινός), Νεράλ (46′ Κατσούρρι), Σερβιλάκης, Πέϊος, Τσέλιος, Άμπι (46′ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης (66′ Κοκκίνης), Μανουσάκης (66′ Κωστανάσιος), Κόνραντ.

Τρίκαλα – Ιωνικός 2-3

Ο Ιωνικός πέτυχε σπουδαίο διπλό στα Τρίκαλα και μάλιστα στις καθυστερήσεις χαλώντας το πάρτι που είχαν στήσει οι οπαδοί τους με συνθήματα και καπνογόνα σε μια ταράτσα έξω από το γήπεδο. Οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν στο 2-1 υπέρ της ομάδας τους αλλά είδαν τον Ιωνικό να πετυχαίνει δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και να παίρνει το τρίποντο.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ριζογιάννης με πέναλτι στο 15′, ενώ ο Σκόνδρας διπλασίασε τα τέρματα των Θεσσαλών στο 26′.

Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους προβάδισμα με δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Αρχικά μείωσαν με τον Ρόλε στο 62′, στο 90′ έφεραν το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Μάναλη, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (95′) πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον πρώτο σκόρερ τους, Ματίας Κάστρο που με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Γιακουμής, Διαμαντόπουλος, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (71′ Σκόνδρας), Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (57′ Χατζηκωνσταντίνου), Κεχαγιάς (39′ λ.τ Ζώγκος), Πέλκας (57′ Σταματής), Ευθυμίου (71′ Ντιαλόσι).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Γκίνης, Μουστάκης (84′ Κουϊρουκίδης), Παπαγεωργίου (46′ Σινγκ), Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (46′ Νιάσε), Ματσούκας (66′ Βλαχομήτρος), Μουμίν (66′ Μάναλης), Ρόλε, Πλατέλλας, Κάστρο.

Διαγόρας – Απόλλων Λάρισας 0-1

Το στραβοπάτημα του Εργοτέλη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Διαγόρας Ρόδου, ο οποίος παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας. Το χρυσό γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Αθανασιάδης στο 52ο λεπτό.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσέλιος, Κοντοχρήστος (55′ Δημητρούλας), Ρουγκάλας, Καρατάσιος (68′ Κονέ), Σανδραβέλης, Μασούρας, Ντοριβάλ (55′ Αυγενικού), Λινάρδος, Γεωργίου (36′ Μανωλάκης), Αλάεθ (68′ Σμυρλής), Μπαστακός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Γλύκος, Καρρίκι, Σκούπρας, Μόρας, Χατζής, Τζοβάρας (66′ Γκόλιας), Λίταινας (85′ Μπάλλας), Μπάμπης, Γιάκος, Ντα Κάμπο (80′ Νύκταρης), Αθανασιάδης (85′ Ομπράντοβιτς).

Χανιά – Καραϊσκάκης 1-0

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια τους να μπουν στα playoffs πέτυχαν και τα Χανιά, επικρατώντας επί του ουραγού Καραϊσκάκη Άρτας με 1-0, χάρη σε τέρμα του Διαμαντόπουλου στο 74′. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Ρουγκαμπούνγκα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη στο 26ο λεπτό.

ΧΑΝΙΑ: Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς (81’ λ.τ. Ρέντζας), Ανδρέου, Σωτηράκος (46’ Γρομητσάρης), Καμαρά, Πλέγας (62’ Δημητριάδης), Κάρλος (69’ Γκίνο), Μπραμπίγια (46’ Βρεττός), Βασιλόγιαννης, Μασένα, Διαμαντόπουλος.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Χουάντερσον, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα, Δούμτσιος (83’ Δεινόπαπας), Μαύρου (77’ Μπρέμπος), Ναζίμ (67’ Νταλακούρας), Τάμπας (77’ Μπεκατώρος), Παπανίκου, Ρούνεϊ (83’ Μαραθωνίτης), Λόβριτς.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο 13/03

Τρίκαλα – Ιωνικός 2-3 (13′ Ριζογιάννης πεν. , 26′ Σκόνδρας/62′ Ρόλε, 90′ Μάναλης, 90+5′ Κάστρο)

Χανιά – Καραϊσκάκης 1-0 (Διαμντόπουλος 74′)

Διαγόρας Ρόδου – Απόλλων Λάρισας 0-1 (52′ Αθανασιάδης)

Λεβαδειακός – Εργοτέλης 1-0 (26′ Μπιανκόνι)