Super League 2: Η ταυτότητα της 6ης αγωνιστικής – Αποτελέσματα και βαθμολογίες!

Με πολλά γκολ συνεχίστηκε η δράση στη Super League 2, για την 6η αγωνιστική.

Συγκλονιστικό φινάλε επιφύλαξε το σπουδαιότερο ματς της 6ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου της Super League 2, ανάμεσα στην ΑΕΛ και τη Βέροια στο Αλκαζάρ. Η «βασίλισσα του βορρά» προηγήθηκε στο 90΄ με τον Φοφανά και φάνηκε να «αγκαλιάζει» τη νίκη, αλλά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ακούνια διέσωσε το βαθμό της ισοπαλίας για τη Λάρισα, που παραμένει πάντως σε απόσταση από τις πρώτες θέσεις και την «Βασίλισσα του Βορρά» να παραμένει αήττητη. .

Το ντέρμπι Η Ξάνθη πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της, καθώς επικράτησε 1-0 της Νίκης στον Βόλο. Ο ΑΟ Τρίκαλα νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα Πόντου, ενώ ο Ολυμπιακός Β πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Πανσερραϊκού

Ο ΠΑΟΚ Β επικράτησε 2-1 της Αναγέννησης Καρδίτσας, ο Αλμωπός Αριδαίας επιβλήθηκε 1-0 του Θεσπρωτού.

«Φρένο» στην εξαιρετική ως τώρα πορεία της Ρόδου στον Νότιο όμιλο της Super League 2 έβαλε ο -εκ των ουραγών- ΟΦ Ιεράπετρας, υποχρεώνοντάς την σε ισοπαλία 1-1 στην Κρήτη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Τα Χανιά… προσγείωσαν απότομα την Κηφισιά, την οποία νίκησαν εύκολα 3-0 (το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο), με δύο γκολ του Μπαΐροβιτς, ενώ η Επισκοπή πανηγύρισε την πρώτη φετινή της νίκη με 3-0 επί της αδύναμης Ζακύνθου, που παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

Χάρη σε κεφαλιά του Παπάζογλου στο 76΄, η Ξάνθη πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Νίκης Βόλου και πλησίασε σε απόσταση ενός βαθμού από την κορυφή. Ο Ολυμπιακός Β΄ επικράτησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» 2-1 του Πανσερραϊκού με τέρματα του Κωστή με πέναλτι και του Βοϊλη (ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Μαρτσιόνι) και ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης, έχοντας και δύο αγώνες λιγότερους, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε ο ΠΑΟΚ Β΄ την Αναγέννηση Καρδίτσας στη Θεσσαλονίκη με γκολ του Παναγιώτου με ανάποδο ψαλίδι και του Κούτσια με πέναλτι (οι Θεσσαλοί είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μπραμπίγια). Παράλληλα ο Αλμωπός Αριδαίας νίκησε 1-0 τον Θεσπρωτό. Να θυμίσουμε ότι το Σάββατο (04/12) ο Ηρακλής επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας και ο Πιερικός νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου.

«Φρένο» στην εξαιρετική ως τώρα πορεία της Ρόδου στον Β΄ όμιλο της Super League 2 έβαλε ο -εκ των ουραγών- ΟΦ Ιεράπετρας, υποχρεώνοντάς την σε ισοπαλία 1-1 στην Κρήτη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Τα Χανιά… προσγείωσαν απότομα την Κηφισιά, την οποία νίκησαν εύκολα 3-0 (το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο), με δύο γκολ του Μπαΐροβιτς, ενώ η Επισκοπή πανηγύρισε την πρώτη φετινή της νίκη με 3-0 επί της αδύναμης Ζακύνθου, που παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

Το Σάββατο (04/12) η ΑΕΚ Β’ νίκησε τον Διαγόρα, το Αιγάλεω επικράτησε 2-0 του Ηρόδοτουενώ ο Εργοτέλης νίκησε 1-0 τον ΠΑΟ Β’. Να θυμίσουμε αναβλήθηκε το ματς ανάμεσα στον Αστέρα Βλαχιώτη και την Καλαμάτα.

Κυριακή 5 Δεκεμβρίου

Νότιος Όμιλος

Καλλιθέα-Λεβαδειακός 0-1

Ο Λεβαδειακός κατέκτησε σπουδαίο «διπλό» σε βάρος της Καλλιθέας, που τον έστειλε στην κορυφή του Νοτίου ομίλου της Super League 2. Οι Βοιωτοί επικράτησαν 0-1 στο γήπεδο της Καισαριανής, χάρη σε γκολ του Δούμτσιου  με κεφαλιά στο 68′, έπειτα από σέντρα του Βήχου από αριστερά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανώτεροι από την αθηναϊκή ομάδα, έχοντας ολοκληρώσει το παιχνίδι με 18 τελικές! Εκτός από το γκολ, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη είχε και δύο δοκάρια. Στο 70′ με κοντινή προβολή του Νίλι και στο 81′ με κεφαλιά του Τζημόπουλου.

Η Καλλιθέα προερχόταν από τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς και από τον Λεβαδειακό υπέστη την πρώτη του ήττα. Οι «πράσινοι» με απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες είναι μόνο στην 1η θέση με 14 βαθμούς, στο +1 από την ΑΕΚ Β’.

ΣΚΟΡΕΡ: 68′ Δούμτσιος κεφ.

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας, Κοντοχρήστος, Ευαγγέλου, Χατζηδίμπας, Βασιλούδης, Μπουλούλης, Μουνιέ, Δούμτσης, Ρώσση (63′ Τσιντώνης), Κονέ.

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βήχος, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Χάμοντ (62′ Λινάρδος), Μεχία, Νίλι, Μουτίνιο (62′ Βρακάς), Νίκας, Δούμτσιος (72′ Πολέττο).

Χανιά-Κηφισιά 3-0

Τα Χανιά είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, κυριάρχησαν πλήρως σε όλο το πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει περισσότερα από τα τρία γκολ με τα οποία έκλεισαν το πρώτο 45λεπτο. Μόλις στο 4′ ο Μπαΐροβιτς με προβολή έκανε το 1-0, με τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να βάζουν για τα καλά τις βάσεις της νίκης με δύο κεφαλιές. Ακριβώς στο 45′ ο Βάρκας σημείωσε το 2-0 για να έρθει ο Μπαΐροβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να σημειώσει το 3-0 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο τεχνικός της Κηφισιάς, Νίκος Κούστας προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές στο ημίχρονο προσπαθώντας να δει την ομάδα του να βγάζει αντίδραση, ωστόσο ο Πρίτσας λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους δεν κατάφερε να βρει στόχο στην ευκαιρία που είχε. Η ομάδα των Χανίων έκανε απλά διαχείριση του σκορ φτάνοντας στην τελική επικράτηση και πανηγυρίζοντας το πρώτο τρίποντο τη φετινή σεζόν, παραμένοντας αήττητη με μια νίκη και πέντε ισοπαλίες.

ΣΚΟΡΕΡ: 4′, 45+1′  Μπαΐροβιτς σουτ & κεφ, 45′ Βάρκας κεφ

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κογιέτε, Ζιούλης, Πατάπης, Τσαμούρης, Κάρλος, Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος (85′ Καμαρά), Μπαΐροβιτς (73′ Κόλα), Βάρκας (68′ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης (85′ Καλαϊτζάκης).

Κηφισιά (Κούστας): Κολοβούρης, Παπαγγελής (46′ Πριόνας), Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Ντοριβάλ (46′ Αγγελόπουλος), Παυλάκης (74′ Τζέλη), Καλλέργης (46′ Πρίτσας), Παπασάββας, Κρητικός, Γιαννιτσάνης (46′ Τετέι).

ΟΦ Ιεράπετρας-Ρόδος 1-1

ΟΦ Ιεράπετρας και Ρόδος αγωνίστηκαν στο Ρέθυμνο λόγω των εργασιών που λαμβάνουν χώρα στο γήπεδο της Ιεράπετρας. Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο μέρος του. Περίπου από το μισάωρο και μετά ο ΟΦ Ιεράπετρας δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Θεοδωράκη, αλλά οι προσπάθειες των Μεσσιδόρο και Μπενίτες δεν είχαν αποτέλεσμα. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών η Ρόδος έχασε μεγάλη στιγμή με τον Σταματελόπουλο, το σουτ του οποίου πέρασε μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων πήραν το προβάδισμα στο 56′ με πλασέ του Λεμονή, ωστόσο στο 68′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σταματελόπουλος με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ, με τη Ρόδο να χάνει την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή και την ομάδα της Ιεράπετρας να παραμένει στις τελευταίες θέσεις αγνοώντας ακόμα τη νίκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 56′ Λεμονής σουτ – 68′ Σταματελόπουλος κεφ.

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης): Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Ντε Λορέντζι, Ντι Λορέντζο, Κατάλντι (70′ Μπλάνκο), Κάρδαρης, Λεμονής, Μπενίτεζ, Μεσσιδόρο, Βουό, Χιμένεθ.

Ρόδος (Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης (87′ Μάρκοβιτς), Μακρυδημήτρης (59′ Χύσι), Μαρτσάκης (54′ Παπάζογλου), Σάαντο, Μίγγος, Μαρκόφσκι, Νικολόπουλος, Καψάλης (59′ Τσάβες), Σταματελόπουλος, Αδαμάκης.

Αστέρας Βλαχιώτη-Καλαμάτα ΑΝΑΒΟΛΗ

Ζάκυνθος-Επισκοπή 0-3

Οι τρεις πρώτοι μαζεμένοι βαθμοί είναι γεγονός για την Επισκοπή που επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Ζακύνθου. Η κρητική ομάδα που προετοιμάστηκε με πολλά προβλήματα λόγω απουσιών 5 παικτών (Σουμπασάκης, Ανδρικόπουλος, Καλαντζής, Εμπόι, Καραγιάννης) τα κατάφερε παίζοντας επιθετικά, πιεστικά και έφτασε στη νίκη. Στο 19′ ο Τσάβος βγήκε από τα αριστερά κι επιχείρησε μια καλοζυγισμένη σέντρα στο β΄ δοκάρι με τον Ντεμέτριους να πιάνει ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 65′ ο Τριντάντε εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Νταρζίσιο πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους κι έστειλε τη μπάλα στο δεξί “Γ” της αντίπαλης εστίας για το 2-0, ενω το 3-0 το έκανε και πάλι ο Ντεμέτριου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ζάκυνθος (Νόλης): Πατσιογιώργος, Κ. Κολεύρης, Μαρίνος, Καλλιβωκάς, Κούνια, Ντάσης, Σούρμπης, Τελλέν (83′ Ζογκάι), Παναγιωτόπουλος (77′ Καψάκης), Κοναγκάγια, Εντουάρντο (81′ Μυλωνάς).

Επισκοπή (Βέλιτς): Καλογεράκης, Μπαρμπόσα (83′ Θεοδώρου), Γκονζάλβες, Πολυχρόνης, Ντεμέτριους, Τασιουλής, Τριντάντε, Νοικοκυράκης (81′ Σκόνδρας), Τσάβος, Πέτρου (76′ Σταθόπουλος), Νταρζίσιο (87′ Γεωργούσης).

Ρεπό: Καραϊσκάκης