Nations League Ιρλανδία-Ελλάδα 0-2:Με 2  γκολάρες του Ιωαννίδη και του Τζόλη η Εθνική  πέρασε από το Δουβλίνο και έκανε το 2/2.

Στο δεύτερο παιχνίδι του Γιοβάνοβιτς στο πάγκο η  Εθνική μπορεί να μην εντυπωσίασε με την εμφανισή  της αλλά με δύο καταπληκτικά γκολ του Ιωαννίδη και  του Τζόλη στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε από το  Δουβλίνο , έκανε το 2/2 και παρέμεινε πρώτη στον  όμιλό της .

Για άλλη μια φορά ένας από τους πρωταγωνιστές του  παιχνιδιού ήταν ο Φώτης Ιωαννίδης ο οποίος με  εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκόρ για την Εθνική αλλά και  ο Χρήστος Τζόλης με καταπληκτική ενέργεια ήρθε να  τελειώσει την δουλειά για την Εθνική .

Πολύ καλός ήταν και ο αρχηγός Τάσος Μπακασέτας ο  οποίος παρέδωσε τις 2 ασίστ αλλά και ο Μανώλης  Σιώπης όπου με τα τρεξίματα του βοήθησε πολύ την  “γαλανόλευκη”.

Η Εθνική όπως και με τη Φινλανδία ήταν σταθερή αμυντικά, αλλά δημιουρικά υπήρχε πρόβλημα. Η Ελλάδα ούτε από τα άκρα μπορούσε να επιτεθεί σωστά, ούτε από τον άξονα εκμεταλλεύτηκε τον χώρο ανάμεσα στις ζώνες, ώστε να τροφοδοτηθεί ο Ιωαννίδης.

Η Ελλάδα ήταν προβλέψιμη κόντρα στους σκληροτράχηλους Ιρλανδούς, που κέρδιζαν τις περισσότερες μονομαχίες. Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, η κατοχή ήταν 58%-42% για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς απειλούσαν μόνο με στημένα και βρήκαν μόλις δύο φάσεις.

Πώς παρατάχθηκε η Εθνική

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την Εθνική με δύο αλλαγές σε σχέση με τη νίκη επί της Φινλανδίας. Στις θέσεις των Πέλκα και Μάνταλο, ο ομοσπονδιακός προπονητής έβαλε τους Τζόλη και Σιώπη. Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε με τους Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, οι Τσιμίκας, Κουλιεράκης, Μαυροπάνος και Ρότα στη τετράδα της άμυνας, οι Μπουχαλάκης και Σιώπης έπαιξαν στα χαφ, ενώ πίσω από τον προωθημένο Φώτη Ιωαννίδη, ήταν οι Τζόλης, Μπακασέτας και Χατζηγιοβάνης.

Το ματς

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε χαμηλό τέμπο με τις  δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον  αγωνιστικό χώρο. Η Εθνική απείλησε πρώτη με την  κεφαλιά του Κουλιεράκη στο 11’, με την μπάλα να  χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ, ενώ  στο 26’ ο Κέλεχερ έδιωξε σε κόρνερ την δυνατή  εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι γηπεδούχοι  ανέβασαν τον ρυθμό και δημιούργησαν κάποιες  επικίνδυνες στιγμές για την εστία του Βλαχοδήμου. Τα  δύο σουτ του Ζμόντικς πέρασαν άουτ (33’ και 39’), ενώ  το όμορφο γκολ του Ογκμπένε στο 41’ ακυρώθηκε ως  οφσάιντ. Στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου  (44’) ο Μπράουν αστόχησε από πλεονεκτική θέση κι  έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για το  αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Στο 50’ ο  Μπακασέτας βρήκε στον κενό χώρο τον Ιωαννίδη, κι  αυτός με ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής  νίκησε τον Κέλεχερ για το 1-0.

Στη συνέχεια, οι Ιρλανδοί ανέβασαν τις γραμμές τους,  πίεσαν ωστόσο δεν βρήκαν κάποια καλή στιγμή. Στο 67’ και στο 69’, οι προσπάθειες των Τζόλη και Μπακασέτα  πέρασαν άουτ, για να ακολουθήσει ακόμα ένα σουτ του  Έλληνα αρχηγού που μπλόκαρε ο Κέλεχερ στο 81’.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Ιρλανδοί απείλησαν με τον  Ρόμπινσον αλλά το σουτ που επιχείρησε, κόντραρε στα  σώματα και πέρασε λίγο έξω, για να ακολουθήσει το  γκολ του Τζόλη που τέλειωσε το ματς.

Στο 87′, ο Μπακασέτας βρήκε στον κενό χώρο τον Τζόλη,  και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός μετά από ωραία ενέργεια  πλάσαρε τον Κέλεχερ γράφοντας το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις:

Ιρλανδία (Χ. Χάλγκριμσον): Κέλεχερ, Ο’ Σέι, Ομομπαμιντέλε (74’ Ντόχερτι), Κόλινς, Μπρέιντι,  Ογκμπένε (84’ Ρόμπινσον), Σμόλμποουν, Μόλαμπι (63’  Φέργκιουσον), Μπράουν, Νάιτ (74’ Μακ Ατίρ), Σμόντις  (84’ Άιντα).

Ελλάδα (Ι. Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα,  Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Σιώπης (89’  Ντόη), Μπουχαλάκης (67’ Ζαφείρης), Χατζηγιοβάνης  (67’ Πέλκας), Μπακασέτας, Τζόλης (89’ Βαγιαννίδης),  Ιωαννίδης (88’ Παυλίδης).

Η βαθμολογία του ομίλου

Η Ελλάδα φιλοξενήθηκε από την Ιρλανδία στο Δουβλίνο για τη 2η αγωνιστική του Nations League και επικράτησε με 2-0, χάρη στα απίθανα γκολ των Ιωαννίδη και Τζόλη. Με αυτόν τον τρόπο η «γαλανόλευκη» βρίσκεται στην κορυφή του γκρουπ, προσπερνώντας την Αγγλία στη διαφορά τερμάτων.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι στις 10 Οκτωβρίου στο Λονδίνο όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Κάρσλεϊ για την 3η αγωνιστική. Στόχος της ένα αποτέλεσμα που θα την κρατήσει στην κορυφή.