Australian Open: Μπάες – Τσιτσιπάς 1-3 πρόκριση με κόπο και ιδρώτα για τον Στέφανο στον τρίτο γύρο (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Σεμπάστιαν Μπάες, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη 3-1 σετ και την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Για τέταρτη διαδοχική χρονιά ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί στον τρίτο γύρο του Australian Open. Το Νο 4 της Παγκόσμιας κατάταξης δυσκολεύτηκε απέναντι στον Σεμπάστιαν Μπάες αλλά τελικά πήρε τη νίκη 3-1 σετ και φυσικά την πρόκριση.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας ήταν νευρικός, έκανε πολλά λάθη και αυτό επέτρεψε στον ταλαντούχο και μαχητικό Μπάες (Νο88) να παλέψει σε όλο το ματς.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε εύκολα το πρώτο game και στη συνέχεια προηγήθηκε με 0-40 στο σερβίς του Μπάες, όμως ο Αργεντινός κατάφερε να κρατήσει και έκανε το 1-1.

Ανάλογη εικόνα είχαμε και στα επόμενα δύο games με τον Στεφ να αρχίζει την αναμέτρηση έχοντας 0/7 break points. Αυτό έφερε εκνευρισμό στον Τσιτσιπά κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο 21χρονος Αργεντινός και στο 9ο game έκανε εκείνος break φέρνοντας τον Έλληνα τενίστα με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Στεφ απάντησε όμως αμέσως με break back και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για να προηγηθεί με 6-5. Το ίδιο έπραξε και ο Αργεντινός για να οδηγηθούμε έτσι στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς ήταν σαρωτικός και έκανε το 1-0 με 7-6 (1).

Στο δεύτερο σετ δεν είχαμε τόσες συγκινήσεις. Οι δύο τενίστες κράτησαν εύκολα το σερβίς τους σχεδόν σε όλα τα games και έτσι οδηγηθήκαμε εκ νέου στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 5-3 έχοντας και μίνι μπρέικ, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Αργεντινό. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ο Μπάες έκλεισε το σετ με 7-6 (5). Καθοριστικό ρόλο στο σετ έπαιξαν ξανά τα αβίαστα λάθη του Τσιτσιπά ο οποίος είχε 14 έναντι μόλις 8 του αντιπάλου του.

Το τρίτο σετ ήταν ένα ξέσπασμα του Στέφανου Τσιτσιπά. Ο Στεφ ήταν φανερά εκνευρισμένος με την απώλεια του δεύτερου σετ και κυρίως με τον τρόπο που αυτή ήρθε.

Έτσι, από το ξεκίνημα μπήκε δυνατά στο τρίτο και το μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία. Προηγήθηκε αρχικά με 5-0 και στη συνέχεια έκλεισε το σετ με 6-3.

Στο τέταρτο σετ ένα break του Στέφανου Τσιτσιπά στην αρχή ήταν αρκετό για να πάρει το πάνω χέρι ο Έλληνας τενίστας και να φτάσει στο 3-1 και στην πρόκριση.

Δείτε τον τελευταίο πόντο που σφράγισε τη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Σεμπαστιάν Μπάες και τους πανηγυρισμούς του.

Έστω και δύσκολα ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open. Στο βίντεο που ακολουθεί θα δείτε τον τελευταίο πόντο του αγώνα, αλλά και τους πανηγυρισμούς του Στέφανου.

Τι έγραψε στην κάμερα μετά τη νίκη επί του Μπάες

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αμέσως μετά τη νίκη του επί του Σεμπάστιαν Μπάες και λίγο πριν αποχωρήσει από το court, έγραψε τη φράση “OK Boomer” στην “καθιερωμένη” υπογραφή του νικητή στην κάμερα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον Μπάες (Νο 88 της παγκόσμιας κατάταξης), καθώς επικράτησε με 3-1 σετ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Μετά από τις δηλώσεις του on court ο Έλληνας τενίστας (Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης) στην “καθιερωμένη” υπογραφή του νικητή στην κάμερα, έγραψε το “OK Boomer”.

Εκείνος γνωρίζει αν η χρήση της φράσης έγινε με το κλασικό της νόημα, την αντίδραση δηλαδή των ανθρώπων της ηλικίας του προς τους μεγαλύτερους, ή αφορά το γεγονός πως boomers είναι το παρατσούκλι της εθνικής ομάδας μπάσκετ της Αυστραλίας.

“Τα κατάφερα με πολλή προσπάθεια και λίγες βρισιές”

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τόνισε πως έπαιξε με ψυχή για να πάρει την πρόκριση κόντρα στον Μπάες ο οποίος του έβαλε δύσκολα, ενώ παραδέχτηκε ότι είπε και κάποια… γαλλικά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 4) κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open παρά το γεγονός ότι ο Μπάες (Νο 88) του έβαλε δύσκολα.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα είχε μόνο καλά λόγια να πει για τον αντίπαλό του. Αρχικά ο Στεφ τόνισε: “Δεν ήταν εύκολο, είμαι πολύ χαρούμενος που ξεπέρασα αυτό το εμπόδιο. Έβριζα λίγο, προσπάθησα πολλή και υπήρχε ένταση, αλλά κατάφερα να προκριθώ στον 3ο γύρο. Προσπάθησα να παίξω με την καρδιά μου και αυτό με οδήγησε”

Σε ερώτηση για τον Μπάες είπε: Είναι καλός παίκτης, δεν τον είχα παρακολουθήσει πολύ. Ο τρόπος που έπαιξε σε αυτούς τους αγώνες έδειξε πως είναι καλός παίκτης και πως έχει μέλλον. Πιστεύω πως θα καταφέρει να πετύχει τους στόχους του και θα μας απασχολήσει αρκετά στο μέλλον, του εύχομαι τα καλύτερα”.

Για την τακτική που ακολούθησε και τον επόμενο αντίπαλό του: “Προσπάθησα να κυνηγήσω τα χτυπήματά μου. Ήμουν ίσως και λίγο τυχερός. Στις επιστροφές προσπάθησα να μείνω όσο πιο κοντά γινόταν στην baseline για να του πάρω λίγο χρόνο και να τον κάνω να οπισθοχωρήσει. Θα είμαι έτοιμος για τον επόμενο γύρο.

Κόντρα στον Μπενουά Περ ο Τσιτσιπάς

Ο Μπενουά Περ θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο του Australian Open μετά τη νίκη του με 3-1 σετ κόντρα στον Ντίμιτροφ.

Τον αντίπαλό του στον τρίτο γύρο του Australian Open έμαθε ο Στέφανος Τσιτσιπάς το ερχόμενο Σάββατο (22/01). Αυτός θα είναι ο Μπενουά Περ ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ του Γκριγκόρ Ντίμιτροφ μετά από ένα μεγάλο ματς.

Ο Γάλλος (Νο 56 στην Παγκόσμια κατάταξη) είχε τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του και κατάφερε να φτάσει στο τέλος στη νίκη παρά το γεγονός ότι ο Βούλγαρος ανέβασε την απόδοσή του.

Ο Περ κατέκτησε τα πρώτα δύο σετ με παρόμοιο τρόπο. Στο πρώτο έκανε ένα γρήγορο break και στη συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς του για να φτάσει στο 1-0 με 6-4.

Ο Ντιμιτρόφ ξεκίνησε το δεύτερο σετ με break, αλλά ακολούθησαν δύο από την πλευρά του Γάλλου ο οποίος αντέστρεψε την εικόνα του σετ και έφτασε στο 2-0 με 6-4.

Τα επόμενα δύο σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Στο τρίτο εκείνος που χαμογέλασε ήταν ο Ντίμιτροφ, ενώ στο τέταρτο ο Μπενουά Περ κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει για πέμπτη φορά τον Περ. Στις προηγούμενες τέσσερις αναμετρήσεις ο Έλληνας τενίστας μετρά τρεις νίκες.