Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-81: Άλωσε τη Λεωφόρο ο Θρύλος, στέλνοντας μήνυμα υπεροχής

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού για δεύτερη φορά φέτος στην Α1 Μπάσκετ Γυναικών (81-76) και έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, δεδομένου ότι θα έχει το 2-0 ως παρακαταθήκη στα playoffs.

Με όπλο την σπουδαία άμυνα στην τέταρτη περίοδο και τη δράση των ψηλών του, ο Ολυμπιακός γύρισε από το -8 του 25′ και πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού (81-76) στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” για την Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς κλείδωσε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Κυρίως όμως, έκανε το 2-0 στη regular season απέναντι στον Παναθηναϊκό, προβάδισμα μείζονος σημασίας για την post season δεδομένου ότι ο τίτλος κρίνεται στις 4 νίκες.

Η Εβίνα Σταμάτη (19 πόντοι με 6/9 σουτ και 3/3 βολές) και η Αγγελική Νικολοπούλου (16 πόντοι με 7/12 σουτ και 1/2 βολές, συν 8 ριμπάουντ) κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό για τρεις περιόδους, πριν πάρει την σκυτάλη η Άννα Σπυριδοπούλου (9 πόντοι) στο τελευταίο δεκάλεπτο και γείρει την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη πλευρά, η Φεϊόντα Φιτζέραλντ (20 πόντοι) και η Σεκόια Χολμς (18 πόντοι) ήταν αυτές που ξεχώρισαν επιθετικά για το τριφύλλι, το οποίο είδε την Τσάστιτι Ριντ να φτάνει κοντά στο τριπλ νταμπλ (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Ο αγώνας

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά, προκειμένου να αναλάβουν τα ηνία της αναμέτρησης. Το γκολ φάουλ της Χόλμς έφερε το Παναθηναϊκό μπροστά με 3-0, ωστόσο με συνεχόμενους πόντους της Πλουφ ο Ολυμπιακός, προηγήθηκε με 3-5.

Η Λύμουρα ισοφάρισε σε 5-5, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» ένα σερί 4-0 με Σταμάτη και Βίτολα και να παίρνει προβάδισμα με 5-9. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με Χολμς και Φιτζέραλντ και ισοφάρισε σε 9-9.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τις πράσινες να προηγούνται με 17-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Χατζηνικολάου και Φιτζέραλντ έδωσαν το +6 στον Παναθηναϊκό, με 21-15, ο οποίος Παναθηναϊκός είδε τις ψηλές του να γεμίζουν με φάουλ, καθώς η Κάιζερ είχε τρία και η Ριντ δύο.

Στην συνέχεια το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τις «πράσινες» να έχουν το προβάδισμα με τις Ριντ και Φίρτελαντ να σκοράρουν κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +5 36-31.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ιδιο ρυθμό, Φιτζέραλντ και Κάιζερ έκαναν το 44-36 για τον Παναθηναϊκό, με την Τόλφρι να απαντάει με τρίποντο και να κάνει το 44-39, με το πρώτο της καλάθι στο παιχνίδι. Η Βίτολα μείωσε σε 44-41, με τις Φιτζέραλντ και Νικολοπούλου να κάνουν το 46-43.

Η Νικολοπούλου ήταν… ζεστή και συνέχισε να εκτελεί παίρνοντας την «σκυτάλη» από την Εβίνα Σταμάτη και παρότη το τριφύλλι κατάφερε να προγηθεί και με +8 44-36 η Νικολοπούλου ήταν ο λόγος που η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς να μειώσει στον πόντο (57-56 στο 30′).

Στην τέταρτη περίοδο οι… ερυθρόλευκες πάτησαν… γκάζι και με την ψυχολογία των πρασίνων να είναι εύθραυστη, δεδομένου ότι η διαφορά είχε εξανεμιστεί, η Άννα Σπυριδοπούλου πήρε την επιθετική μπαγκέτα για τον Ολυμπιακό έκανε τη διαφορά. Με επτά διαδοχικούς δικούς της πόντους, οι φιλοξενούμενες έφεραν τα πάνω κάτω κι έφτασαν μέχρι το +6 (61-67) με πέντε λεπτά για το τέλος.

Το τριφύλλι είχε πλέον πρόβλημα τόσο επιθετικό όσο κι αμυντικό, το οποίο δεν λύθηκε μέχρι το φινάλε. Η Σεκόια Χολμς και η Φεϊόντα Φιτζέραλντ πήραν πρωτοβουλίες, πήγαν σε προσωπικές φάσεις, αλλά δεν έφταναν για το τριφύλλι. Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε και πήρε τη νίκη – χρυσάφι για τη συνέχεια της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16 (6/16 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φιτστζέραλντ 20 (7/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λύμουρα 11 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2 (4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 22/48 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 11/13 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1/7 σουτ, 1/2 βολές), Σταμάτη 19 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Δίελα, Βιτόλα 12 (6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Χάμπλιν 8 (4/5 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 24/40 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 5/12 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ.