Super League 2: Παναθηναϊκός Β’ – Καλαμάτα 1-2, με ανατροπή πιο κοντά στην κορυφή (vid)- Αποτελέσματα & βαθμολογίες

Με ανατροπή σε ένα δίλεπτο η Καλαμάτα πέρασε νικηφόρα από τον Ασπρόπυργο επικρατώντας 2-1 του Παναθηναϊκού Β και πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς (με δυο ματς λιγότερα) τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, ο οποίος την ίδια ώρα γνώριζε την ήττα στα Χανιά.

Οι μελανόλευκοι επέστρεψαν στις επιτυχίες με πέναλτι του Τάτου σε ανατροπή του Γρίβα και γκολ του Λουκίνα, οι οποίοι απάντησαν στο προβάδισμα που είχαν πάρει οι πράσινοι με τον Τσιριγώτη.

Γιάννης Μπελά κατέβασε την Καλαμάτα με μια αλλαγή απο το τελευταίο ματς με την ΑΕΚ Β. Ο Ματέους επέστρεψε στο αρχικό σχήμα αντί του τιμωρημένου Μπακαγιόκο. Ο σχηματισμός με την τριάδα στην άμυνα δεν άλλαξε με τους Αναστασόπουλο, Τσελεπίδη, Παπατόλιο. Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Ταΐρης, αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος, δεξιά ο Μοζέρ, στον άξονα οι Ματέους, Παυλίδης και ο Τάτος πίσω από τους προωθημένους Γρίβα, Λουκίνα.

Η Καλαμάτα είχε την πρώτη αξιόλογη τελική στο παιχνίδι με σουτ του Γρίβα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Απείλησαν στο 9ο λεπτό με σουτ του Τσιριγώτη που έδιωξε ο Ταΐρης ενώ στο 16′ απείλησαν εκ νέου όταν από κόρνερ του Ηλιάδη ο Σιδεράς  έπιασε το μονοκόμματο σουτ αλλά ο Ταΐρης με τρομερά αντανακλαστικά έβγαλε χαμηλά στη γωνία του.

Οι πράσινοι είχαν μία ακόμη τελική με σουτ του Αθανασόπουλου στο 20ο λεπτό και τελικά πήραν το προβάδισμα  με αρκετά επεισοδιακό τρόπο στο 23′.

Ο Τουρκοχωρίτης έφυγε σαν βέλος στην κόντρα από δεξιά, έβγαλε την σέντρα, ο Τσιριγώτης έπιασε κεφαλιάψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Ταΐρης απέκρουσε και η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία ο Τσελεπίδης με προβολή έδιωξε αλλά ο δεύτερος βοηθός έδειξε ότι η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή τέρματος.

Το γκολ αφύπνισε τους παίκτες της Καλαμάτας οι οποίοι άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν την απόδοσή τους και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 31’ ο Παυλίδης επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα  εκατοστά από το δεξί παραθυράκι της εστίας του Χρηστογιώργου.

Στο 34′ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού ο Γρίβας σούταρε άουτ ενώ ο ίδιος τρία λεπτά μετά κέρδισε πέναλτι σε άτσαλο μαρκάρισμα του Τουρκοχωρίτη.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανδρέας Τάτος ο οποίος νίκησε τον Χρηστογιώργο σημειώνοντας το 1-1 στο 38′.

Το γκολ αποσυντόνισε τους πράσινους και η Καλαμάτα χτύπησε εκ νέου στο 40′ όταν ο Λουκίνας εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα του Θεοχάρη προς τον Χριστογεώργο, έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού σημειώνοντας το 1-2.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μία αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα καθώς ο Ανδρέας Τάτος που φάνηκε από νωρίτερα να αντιμετωπίζει πρόβλημα, δεν μπορούσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Φελίπε.

Διαχείριση στο β΄μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε περισσότερο κλειστό ενώ και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος οδήγησε το ματς περισσότερο στη δύναμη.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους γηπεδούχους με τον Σαρδέλη να κάνει γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή και τον ταΐζει να διώχνει σε κόρνερ ενώ στο 68’ ο Παπατόλιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά αλλά είχε προηγηθεί υπόδειξη για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης .

Στο 72’ ο Αθανασακόπουλος έφυγε στην κόντρα αλλά το πλασέ του υπό πίεση του Αναστασόπουλου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ταΐρης. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Φελίπε είχε συρτό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ ενώ ο Γιάννης Μπελά έβαλε φρέσκα πόδια στο 75′ τους ΜαβινγκάΛουπάνοΚόκκορη.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ στο 80‘ όταν κεφαλιά του Τσιριγώτη η μπάλα βρήκε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού ενώ ένα λεπτό μετά ο Κόκκορης έκανε συρτό διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χρηστογεώργου.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία καλή φάση του αγώνα καθώς ο Παναθηναϊκός Β’ προσπάθησε στο τέλος με ανορθόδοξο τρόπο να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα της Καλαμάτας χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός Β (Βάθκεθ): Χριστογεώργος, Σιδεράς, Θεοχάρης (65’ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (85’ Αλμπάνης), Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Καρβούνης (85΄Κρυπαράκος), Μαρτίνης, Τσιριγώτης, Ηλιάδης.

Καλαμάτα (Μπελά): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Παυλίδης (76’ Μαβινγκά), Παπατόλιος (76’ Λουπάνο), Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ, Ματέους, Αναστασόπουλος, Τάτος (43’ λ.τρ. Φελίπε), Γρίβας (76’ Κόκκορης), Λουκίνας (84’ Τσαγκαλίδης).

Τα highlights του παιχνιδιού:

Στα υπόλοιπα παιχνίδια:

Με σημαντικές αναμετρήσεις συνεχίστηκε η δράση στη Super League 2, για την 20ή αγωνιστική.

Στον Α’ Όμιλο, ο ΠΑΟΚ Β έμεινε στο 0-0 με τον Ηρακλή, σε ένα παιχνίδι με αρκετές καλές στιγμές.

Η Νίκη Βόλου επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Πόντου, ενώ τα Τρίκαλα αναδείχτηκαν ισόπαλα 1-1 με τον Πανσερραϊκό. Ο Αλμωπός Αριδαίας επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, ενώ ο Πιερικός νίκησε 2-1 στο «Ανθή Καραγιάννη» την Καβάλα.

Έπιασε δεύτερη θέση το Αιγάλεω, στον Β’ Όμιλο! Το «Σίτι» επικράτησε 1-0 της Ιεράπετρας στην Κρήτη και βρίσκεται ισόβαθμη με Καλαμάτα και Καλλιθέα αλλά και στο -4 από την κορυφή. Παρόλα αυτά, δεν… χρωστάει κάποιο παιχνίδι και βρίσκεται σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τους αντιπάλους του.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήρθε στο 47ο λεπτό με πέναλτι του Αρναρέλλη, με το Αιγάλεω στη συνέχεια να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να κρατάει τη νίκη ως το φινάλε.

Το αήττητο σερί τριών αγωνιστικών του Λεβαδειακού «έσπασαν» τα Χανιά, επικρατώντας με 3-1 και δεν επέτρεψαν στους Βοιωτούς να αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά από τους διώκτες τους στους επτά βαθμούς. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και με δύο γκολ του Μπαΐροβιτς σε ισάριθμα λεπτά (55’, 56’) πήραν προβάδισμα με 2-0. Ο Νίλι στο 74’ μείωσε για τον Λεβαδειακό, αλλά ο Βασιλόγιαννης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τη Ζάκυνθο που επικράτησε 1-0 του Ηροδότου χάρη σε τέρμα του Κούνια, στο… νησιώτικο ντέρμπι ο Διαγόρας λύγισε τη Ρόδο με 1-0. Τέλος, ο Εργοτέλης επικράτησε 2-1 της Κηφισιάς.