Ο Ιωνικός έφυγε από τη Λιβαδειά με «τρίποντο» ανόδου (1-2) * Διαγόρας – Τρίκαλα 2-0 * ΟΦ Ιεράπετρας-Ξάνθη 1-2

Το μεγάλο ντέρμπι της Super League 2 βάφτηκε «μπλε», με τον Ιωνικό να επικρατεί του Λεβαδειακού με ανατροπή (1-2) και να ξεφεύγει στο +8 από τους διώκτες του, κάνοντας ένα τεράστιο βήμα ανόδου. Στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια που έγιναν σήμερα η Ξάνθη που διεκδικεί και αυτή με αξιώσεις την επάνοδό της στην μεγάλη κατηγορία κατάφερε να φύγει με τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς από την Ιεράπετρα και με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. O Διαγόρας Ρόδου επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-0 εντός έδρας των Τρικάλων χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και κυνηγάει με αξιώσεις την εξάδα που οδηγεί στα play off για άνοδο. Το πρωτάθλημα συνεχίζεται με τρεις αναμετρήσεις για την 21η αγωνιστική που ολοκληρώνεται αύριο με τα παιχνίδια: Καραϊσκάκης-Δόξα Δράμας * Χανιά-Απόλλων Λάρισας * Παναχαϊκή-Εργοτέλης

Λεβαδειακός-Ιωνικός 1-2

Ασταμάτητος! Ο Ιωνικός πέρασε κι από τη Βοιωτία, πετυχαίνοντας την όγδοη σερί νίκη του και «κλείδωσε» την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας της Super League 2. Οι Νικαιώτες επικράτησαν 2-1 με ανατροπή του Λεβαδειακού στο ντέρμπι της αγωνιστικής και πήραν σημαντικό προβάδισμα για την άνοδο εν όψει των πλέι οφ. Ο Δημήτρης Σπανός με τις αλλαγές που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το παιχνίδι καθώς Ματσούκας και Μάναλης πέτυχαν τα κρίσιμα τέρματα που έφεραν τον Ιωνικό στο +8 από τους διώκτες του.

Αιφνιδιασμός με Πολέτο

Στη δύναμη και την ένταση πήγε το πρώτο ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός μπήκε με… φόρα και αναζήτησε το γρήγορο γκολ. Το βρήκε στο 8′ με τον Πολέτο να ανοίγει το σκορ με μακρινό σουτ και όντας αμαρκάριστος.

Ο Ιωνικός που αιφνιδιάστηκε είχε δυσκολία στο να δημιουργήσει φάσεις και να πατήσει την αντίπαλη περιοχή, αν και ισορρόπησε μετά το 15λεπτο. Απείλησε με το σουτ του Πλατέλλα στο 21′ και τον Μένκα να κάνει καίρια επέμβαση, ενώ στο 34′ ο Μαρίνος απάντησε με νέο σουτ το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Ανατροπή με «χρυσές» αλλαγές

Ο Ιωνικός πάτησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε περισσότερη ενέργεια και δεν άργησε να βρει τρόπο να αντιδράσει. Η είσοδος του Νιάσε έδωσε την ώθηση στη μεσαία γραμμή και οι Νικαιώτες ισοφάρισαν στο 58′ με ένα απίστευτο γκολ του Ματσούκα μόλις 80” μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Πριν το 1-1 είχε προηγηθεί η κομβική απόκρουση του Γκίνη στο τετ α τετ με τον Μπιανκόνι, ενώ στο 63′ ο Κάστρο έχασε και τρομερή ευκαιρία να σκοράρει με τον Μένκα να διώχνει δύσκολα με τα πόδια.

Ο Ιωνικός όχι μόνο δεν το βάλε κάτω, αλλά επιβεβαίωσε πως «χτυπά» στο τέλος. Ο Μάναλης που επίσης αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή του Δημήτρη Σπανού, υπέγραψε μια ακόμη ανατροπή και το τελικό 1-2 στο 81′.

Λεβαδειακός (Σανίνο): Μένκα, Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ (69′ Κωστή), Νίλι, Πολέτο, Μαρίνος (61′ Νίκας), Μπιανκόνι (82′ Μυτίδης).

Ιωνικός (Σπανός): Γκίνης, Κύργιας, Κοτσώνης, Φαζός (57′ Ματσούκας), Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ, Μουμίν, Γκοτσούλιας (57′ Νιάσε), Ρόλε (90′ Πογοσιάν), Πλατέλλας (90+1′ Κουϊρουκίδης), Κάστρο (76′ Μάναλης).

Διαγόρας – Τρίκαλα 2-0

O Διαγόρας Ρόδου επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-0 εντός έδρας των Τρικάλων και συνεχίζει να δίνει τη μάχη του για την έκτη θέση που οδηγεί στα playoffs της Super League 2.

Με ένα γκολ του Σμυρλή στην πρώην ομάδα του και το αριστουργηματικό φάουλ του Ντοριβάλ, ο Διαγόρας επικράτησε των Τρικάλων (2-0) και θα τα παίξει όλα για όλα στην τελευταία αγωνιστική για την είσοδο στα play-offs.

Ο Διαγόρας ήταν πιο ορεξάτος από τον ΑΟΤ στο πρώτο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον πρώην «κυανέρυθρο» Αλέξανδρο Σμυρλή ο οποίος είχε να σκοράρει από τον αγώνα του πρώτου γύρου ξανά απέναντι στα Τρίκαλα.

Στο 29’ έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με ισχυρό διαγώνιο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γιακουμή.

Μετά από ένα μάλλον αδιάφορο εικοσάλεπτο ο Διαγόρας έβαλε τις βάσεις για την νίκη με τον Βραζιλιάνο Ντορίβα που εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ έξω από την περιοχή στο 63’ στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Γιακουμή.

Διαγόρας (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης (87′ Χότζα), Ρουγκάλας, Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Αθανασίου, Ντοριβάλ, Λινάρδος (87′ Νάτσης), Σμυρλής (81′ Αλάεθ), Γεωργίου (70′ Μανωλάκης), Κονέ (70′ Κάκκο).

ΑΟ Τρίκαλα (Μπακαρός): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Διαμαντόπουλος, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Πέλκας, Αλμπάνης (85′ Χατζηκωνσταντίνου), Σιλβάνο, Τάχατος (75′ Ζησόπουλος), Πανίδης (60′ Κλεμέντε).

ΟΦ Ιεράπετρας – Ξάνθη 1-2

Κάνοντας μεγάλη ανατροπή στο φινάλε του ματς η Ξάνθη έφυγε με το διπλό (1-2) από την έδρα του ΟΦ Ιεράπετρας.

Με μεγάλο διπλό από την έδρα του ΟΦ Ιεράπετρας έφυγε η Ξάνθη, η οποία ανέτρεψε το 1-0 που βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Με αυτό το τρίποντο η Ξάνθη έφτασε τους 38 βαθμούς όσους έχει και ο Λεβαδειακός, ενώ ο ΟΦ Ιεράπετρας έμεινε στους 12 βαθμούς στην προτελευταία θέση της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου μέρους με «δράστη» τον Ντάλα Κόστα, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-0.

Η Ξάνθη ανέβασε ρυθμούς στη συνέχεια, απείλησε την εστία των αντιπάλων της και τελικά έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Καπνίδη στο 80ο λεπτό.

Βέβαια αυτό δεν έφτανε στην Ξάνθη, η οποία βρήκε τη λύση για να πάρει τη νίκη, με τον Μικελντάτζε να εκτελεί τον Μανουσάκη στο 88ο λεπτό γράφοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΦ Ιεράπετρας (Καβακάς): Μανουσάκης, Περδίκης, Χατζητερζόγλου, Αρναούτογλου (74′ λ.τ Χιντζίδης), Βογιατζής, Φουάσης (66′ Καψάλης), Τεγούσης, Τσιλιγγίρης, Ντάλα Κόστα (54′ Βουό), Μπαράτα (54′ Χατζηπιρπιρίδης), Πριόνας.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Μικελτάτζε, Πέτροβιτς (46′ Καπνίδης), Σχρόιγεν (57′ Τεσίγια), Έμπερτ, Τζούρμαν, Θυμιάνης (57′ Μυστακίδης), Ντίνας (46′ Θ. Παπάζογλου), Βέρκερ, Βόλτερς (81′ Παντελιάδης), Σιατραβάνης.