Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-2: Τρίποντο Ευρώπης για το τριφύλλι (vid)

Ο Παναθηναϊκός πήρε το διπλό στο Καραϊσκάκης, επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκης για την 8η αγωνιστική των playoffs και έκανε… άλμα Ευρώπης. Ο Παλάσιος άνοιξε το σκορ στο 11′, ο Σένκεφελντ το 2-0 στο 54′, ενώ ο Τικίνιο μείωσε στο 71′.

Ένα μεγάλο αποτέλεσμα πανηγύρισε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι επικράτησαν 2-1 του Ολυμπιακού για την 8η αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την Ευρώπη, καθώς μπορεί να κλειδώσει το “εισιτήριο” στην επόμενη αγωνιστική κόντρα στον αδιάφορο ΠΑΣ Γιάννινα (14/5, 20:00). Οι πράσινοι είναι στην 3η θέση με 58 πόντους. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός προσγειώθηκε μετά τις τρεις σερί νίκες και έμεινε στους 79 πόντους.

Στο 11ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Παλάσιος, αιφνιδιάζοντας τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι δεν αντέδρασαν. Νωρίς στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 54′ ο Σένκεφελντ έκανε το 2-0. Ο Τικίνιο μείωσε στο 71ο λεπτό, δίχως ωστόσο η ομάδα του καταφέρει κάτι παραπάνω.

Ετσι παρατάχθηκαν

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Βατσλίκ μπροστά από την εστία και τους Λαλά, Σωκράτη, Αβραάμ και Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας. Οι Εμβιλά και Μαντί Καμαρά ήταν στα χαφ, με τους Ρόνι Λόπες, Αγκιμπού Καμαρά και Γκάρι Ροντρίγκες πίσω από τον Ελ Αραμπί. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς από την άλλη ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό με τον Μπρινιόλι στο τέρμα και τους Σάρλια, Σένκεφελντ και Κουρμπέλη στην τριάδα της άμυνας. Οι Σάντσες και Κώτσιρας ήταν οι δύο μπακ – χαφ, με τους Βιγιαφάνιες και Αλεξανδρόπουλο στα χαφ. Οι Παλάσιος και Αϊτόρ πλαισίωναν τον Ιωαννίδη στην επίθεση του Τριφυλλιού. Οι Πειραιώτες είχαν υπερδιπλάσιες τελικές από τους πράσινους, οι οποίοι όμως ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Μια νίκη με την οποία η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έφτασε τους 58 και μείωσε στους δύο τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ και τη δεύτερη θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο βαθμούς στις τελευταίες δύο αγωνιστικές για να εξασφαλίσει την έξοδο στην Ευρώπη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με γκολ

Οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ξεκίνησαν δυνατά και πιέζοντας ψηλά προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 7’ οι ερυθρόλευκοι απείλησαν με την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 9ο λεπτό ο Αγκιμπού Καμαρά ελευθερώθηκε από τον Αλεξανδρόπουλο, έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, δίχως όμως να βρει στόχο. Οι Πειραιώτες είχαν μπει καλύτερα, αλλά οι πράσινοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό. Έπειτα από κεφαλιά του Κουρμπέλη ο Αργεντινός πέρασε τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ δεξιά έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.. Αυτό ήταν το 11ο γκολ του Αργεντινού στο πρωτάθλημα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παλάσιος απείλησε ξανά. Ο Αργεντινός βρέθηκε φάτσα με τον Βατσλίκ, σούταρε, αλλά ο Τσέχος τερματοφύλακας έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Δεν βρήκε απάντηση ο Ολυμπιακός πριν απ’ το ημίχρονο

Σταδιακά μετά το 1-0 του Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 21′ ο Λαλά μοίρασε στον Αγκιμπού Καμαρά στην περιοχή, ο οποίος πλάσαρε στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. Στο 32ο λεπτό οι Πειραιώτες είχαν νέα καλή στιγμή. Ο Γκάρι Ροντρίγκες έφερε την μπάλα στο δεξί πόδι, έκανε το σουτ από γωνιακή θέση έξω από την περιοχή, όμως ήταν άστοχος.

Στο 39′ ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε φάουλ στα δεξιά έξω από την περιοχή. Η προσπάθειά του ήταν καλή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του κίπερ του Παναθηναϊκού. Στο 45+1′ ο Ροντρίγκες δοκίμασε νέο σουτ, αφού πέρασε όμορφα τον Κώτσιρα, όμως ο Μπρινιόλι απέκρουσε. Σε όλο αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην είχε την κατοχή, ωστόσο φρόντιζε να χτυπάει στην κόντρα, κυρίως από τις πτέρυγες.

Γρήγορο γκολ ο Σένκεφελντ, μείωσε ο Τικίνιο

Πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές, με τους Σισέ και Τικίνιο να παίρνουν τις θέσεις των Αβραάμ και Αγκιμπού Καμαρά. Ο Γιοβάνοβιτς από την άλλη, έβαλε στο ματς τον Ρούμπεν Πέρεθ αντί του Αλεξανδρόπουλου.

Οι πράσινοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος πετυχαίνοντας ξανά ένα γρήγορο γκολ. Στο 54ο λεπτό ο Αϊτόρ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά. Ο Σένκεφελντ κινήθηκε μεταξύ των αμυντικών του Ολυμπιακού, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 71’ ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με τον Τικίνιο. Ένα γκολ που ξεκίνησε από τα πόδια του Γάλλου. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι Ερυθρόλευκοι και ο Βραζιλιάνος με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι.

Εννιά λεπτά αργότερα ο Μαρτίνς έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τον Πορτογάλο να ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο τους Μασούρα και Κανέ αντί των Ρόνι Λόπες και Εμβιλά. Στο 83’ ο Σισέ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν είχε δύναμη και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε.

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε να κρατήσει το προβάδισμα και έτσι ο Χουάνκαρ αντικατέστησε τον Κουρμπέλη. Ο Ολυμπιακός από την άλλη που ήθελε να αυξήσει την πίεσή του πέρασε τους Μασούρα και Κανέ.

Με τη συμπλήρωση των 90’ ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ο οποίος ανέβηκε στην επίθεση και έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά και πάλι ο Μπρινιόλι απέκρουσε. Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και να βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην έξοδο στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46’ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79’ Κανέ), Μαντί Καμαρά, Λόπες (79’ Μασούρας), Αγκιμπού Καμαρά (46’ Τικίνιο), Ροντρίγκες (64’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Σάντσες, Κουρμπέλης (78’ Χουάνκαρ), Αλεξανδρόπουλος (46’ Ρούμπεν Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (63’ Βιτάλ), Ιωαννίδης (23’ Καρλίτος), Αϊτόρ (63’ Χατζηγιοβάνης).

Τα highlights του παιχνιδιού:

Η βαθμολογία των playoffs

Δείτε πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία των playoffs της Super League Interwetten μετά από το διπλό του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 2-1 του Ολυμπιακού στο Γ. Καραϊσκάκης στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των playoiffs της Super League Interwetten.

Νωρίτερα ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 1-0 στην Τούμπα, ενώ η ΑΕΚ επιβλήθηκε 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, με την Ένωση να πιάνει τον Άρη στους 56 βαθμούς.

Τι ισχύει με το Κύπελλο Ελλάδας και τις ευρωπαϊκές θέσεις

Ο Παναθηναϊκός έχει δύο δρόμους για την έξοδό του στην Ευρώπη. Εάν κατακτήσει το Κύπελλο και έχει τερματίσει εκτός τριάδας, τότε θα εξασφαλίσει ένα εισιτήριο μέσω του θεσμού, ενώ στην περίπτωση που νικήσει στον τελικό και έχει τερματίσει και μέσα στην 3άδα, τότε θα ανοίξει αυτόματα και η 4η θέση του πρωταθλήματος για έξοδο στην Ευρώπη.

Κάτι που μπορεί να εκμεταλλευτεί είτε ο χαμένος φιναλίστ (εάν δεν είναι στην 3άδα), είτε η ΑΕΚ και ο Άρης σε περίπτωση που δεν βρεθούν στην πρώτη τριάδα των playoffs. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία του στην Ευρώπη.

1. Ολυμπιακός 79
  2. ΠΑΟΚ 60
  3. Παναθηναϊκός 58
  4. Άρης 56
  5. ΑΕΚ 56
  6. ΠΑΣ Γιάννινα 46

**Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας: 1) τα μεταξύ τους αποτελέσματα (κανονική διάρκεια συν playoffs), 2) η καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική διάρκεια συν playoffs) και 3) η θέση στην κανονική διάρκεια.