Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 89-54: Ισοπεδωτική νίκη για τους «ερυθρόλευκους» που δείχνουν έτοιμοι για Final Four (vid) – Αποτελέσματα & Βαθμολογία

Σαρωτικός, ξανά, ο Ολυμπιακός στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Συνέτριψε με 89-54 τη Βιλερμπάν, έκανε το 9/9 στο γήπεδό του και έμεινε μόνος στην τρίτη θέση της κατάταξης της EuroLeague πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με άμυνα που «τσάκιζε» κόκκαλα καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τάιλερ Ντόρσεϊ (19 πόντους) και Σάσα Βεζένκοφ (15 πόντους) διέλυσε τους Γάλλους με 35 πόντους διαφορά.

Οι Πειραιώτες σκόρπισαν τρόμο και στα δυο ματς της «διαβολοβδομάδας», έκαναν το 2/2 με Μπάγερν και Βιλερμπάν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο και πάνε στο ντέρμπι της άλλης εβδομάδας στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, με την ψυχολογία στα ύψη.

Πλέον οι ερυθρόλευκοι και με την εικόνα που δείχνουν στο παρκέ φαίνεται να «κλειδώνουν» την οκτάδα και να «γλυκοκοιτάζουν» το πλεονέκτημα έδρας, αλλά και λίγο πιο μακριά το… Βερολίνο. Όσον αφορά τη Βιλερμπάν έπεσε σε ρεκόρ 7-9 και είναι στη 12η θέση, έχοντας 2 ήττες στη «διαβολοβδομάδα» και χάνοντας έδαφος για την οκτάδα. Ο μόνος που διακρίθηκε για τους Γάλλους ήταν ο Οσετκόφσκι με 13 πόντους, ενώ 11 είχαν οι άστοχοι κατά τα άλλα Νάιτ και Φαλ.

Νωθρό ξεκίνημα, απίθανη άμυνα

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ξεκίνησε νωθρά το πρώτο δεκάλεπτο, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει στα πρώτα 3 λεπτά και βρέθηκε πίσω με 0-4 από καλάθια των Οστεκόφσκι και Φαλ, όμως με ένα 8-0 σερί με Βεζένκοφ και Παπανικολάου πέρασε μπροστά και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω. Οι ερυθρόλευκοι μετά το όχι καλό ξεκίνημα βρήκαν ρυθμό και στα τελευταία 6 λεπτά, παρότι στην επίθεση δεν έβρισκαν εύκολα καλάθια και ήταν άστοχοι από μακριά.

Στην άμυνα όμως ήταν εξαιρετικοί, η Βιλερμπάν δεν είχε λύσεις και έμεινε στους 10 πόντους μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Από την άλλη ο Ολυμπιακός με τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ να σκοράρουν και τον Φαλ να κάνει θραύση τόσο στην επίθεση (4 πόντους) αλλά και στην άμυνα, έχοντας και 2 τάπες ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (20-10).

Σλούκας, Ντόρσεϊ και άμυνα για σεμινάριο

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και στη δεύτερη περίοδο μπήκε με γνώμονα την άμυνα-γρανίτη που είχε στο πρώτο μέρος. Οι αλλαγές αποσυντόνισαν λίγο στην επίθεση, με τους Πειραιώτες να έχουν συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις και κακές επιλογές και να μην σκοράρουν για πάνω από 3.30 λεπτά. Όμως και η Βιλερμπάν δεν έβρισκε λύσεις και σε αυτό το διάστημα δεν πλησίασε ιδιαίτερα, αφού είχε μόλις δυο καλάθια με Κώστα Αντετοκούνμπο και Νάιτ.

Από το 20-14 και μετά ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους με τον Κώστα Σλούκα να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει μια ασίστ, να σκοράρει ένα δίποντο αλλά και ένα τρίποντο, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο 31-19. Εκεί ο Αντετοκούνμπο σκόραρε με ένα απίθανο κάρφωμα για το 31-21 που χειροκροτήθηκε και από τον κόσμο του Ολυμπιακού, ενώ από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός με ένα σερί 8-0 και τρομακτική άμυνα έκλεισε το πρώτο μέρος στο +18 (39-21), σε ένα ημίχρονο ανάλογο με εκείνο κόντρα στην Μπάγερν δυο βράδια νωρίτερα στο ΣΕΦ.

Πάρτι από Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός σκόραρε τρίποντο με τον Ντόρσεϊ για το νταμπλ σκορ (42-21), ενώ στη συνέχεια ο Οσετκόφσκι με 6 σερί πόντους προσπάθησε να κρατήσει τη Βιλερμπάν και τη διαφορά σε φυσιολογικά πλαίσια, κάνοντας το 46-27. Όμως ο Ντόρσεϊ ήταν εντυπωσιακός και με δυο σερί τρίποντα πήγε τη διαφορά στο +25 (52-27).

Ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι από εκεί και έπειτα συνεχίζοντας να βρίσκει ρυθμό από την άμυνα και κάνοντας τα βασικά στην επίθεση έβρισκε εύκολους πόντους με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά και στο +31 (65-34) με τον Βεζένκοφ να έχει 8 πόντους στην περίοδο αυτή και τον Ντόρσεϊ 9 πόντους. Η Βιλερμπάν με καλάθι του Αντετοκούνμπο και του Νάιτ έφερε τη διαφορά στο -27 για τους Γάλλους (65-38) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Με πατημένο το γκάζι και στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί και δεν γυρνούσε, συνέχισε με το γκάζι πατημένο και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ένα 7-0 σερί και 5 πόντους από Παπανικολάου και Λαρεντζάκη η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 34 (72-38). Από εκεί και πέρα ο Μπαρτζώκας προχώρησε σε αλλαγές, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλός και στις δυο πλευρές του γηπέδου και με συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη που πέρασε στο παρκέ και έφερε το ματς στο 79-45.

Από εκεί και πέρα και οι δυο άμυνες χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να γλιτώσει ακόμη μεγαλύτερο διασυρμό η Βιλερμπάν, αφού ο Ολυμπιακός ενώ είχε δεχτεί σε τρια δεκάλεπτα 38 πόντους δέχτηκε 16 στην τέταρτη, αλλά πάνω από 10 στο τελευταίο 4λεπτο. Οι ερυθρόλευκοι από την πλευρά τους συνέχιζαν να βρίσκουν εύκολους πόντους, ενώ μέχρι και το φινάλε έβγαζαν άμυνες. Όπως μια του Μάρτιν 38′ πριν τη λήξη. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Λαρεντζάκης με ένα απίθανο τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο για το τελικό 89-54.

Ο MVP

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (19 πόντοι, 2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 20:49). Απόλαυσε την βραδιά, γέμισε την στατιστική του, έβαλε και σερί τρίποντα στο ξεκίνημα του β’ μέρους, έδειξε αυτά που τον έχουν κάνει υπερπολύτιμο για τον προπονητή του και αγαπημένο της εξέδρας, ωστόσο το σημαντικότερο παιχνίδι είναι πάντα το επόμενο και αυτή τη φορά η επόμενη αποστολή θα τον βάλει για πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ με τα ερυθρόλευκα.

Εκτός κλήματος

Ο Έλι Οκόμπο και ο Κρις Τζόουνς είναι το Α και το Ω της Βιλερμπάν, αυτή τη φορά όμως ήταν και οι δύο απαράδεκτοι. Ο πρώτος έκλεισε το ματς με 8 πόντους (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολή), ο δεύτερος έμεινε στο απόλυτο μηδέν (0/4 δίποντα, 0/2 βολές) με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να βραχυκυκλώσει από το πρώτο δεκάλεπτο και να μη διεκδικήσει έστω μια αξιοπρεπή εμφάνιση στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 16 ριμπάουντ έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός, από τα οποία τα έξι ήταν επιθετικά την ώρα που οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβαζαν έξι πόντους από τα τρία λάθη των αντιπάλων τους. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν μόλις 3/15 τρίποντα, απέναντι στα 8/24 δίποντα των Γάλλων που είχαν τον Έλι Οκόμπο στο απόλυτο μηδέν (0/4 δίποντα, -5 ranking) σε επτά λεπτά. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η Βιλερμπάν είχε κολλήσει στα 2/10 τρίποντα και συνέχισε να έχει αρνητικό πρόσημο στην σχέση ασίστ/λαθών (8-9), με αποτέλεσμα να φύγει από το ΣΕΦ με πολλές μικρές ήττες και με κανένα κέρδος.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 2 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 13 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές)

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Τζόουνς (0/4 δίποντα, 0/2 βολές), Ντιότ 3 (1), Νάιτ 11 (1), Γκιστ 2, Φαλ 11 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 13 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 2, Στράζελ, Αντετοκούνμπο 4 (2/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)