Καλαμάτα-Νίκη Βόλου 0-0: Διατήρησε το αήττητο χωρίς να εντυπωσιάσει

Μετά από μια μέτρια αναμέτρηση, Καλαμάτα και Νίκη Βόλου έμειναν… άσφαιροι στο ματς με το οποίο άνοιξε η αγωνιστική στη Football League.

Ούτε αυτή τη φορά κατόρθωσαν να κερδίσουν οι «κυανόλευκοι», κράτησε το μηδέν για ακόμα μια φορά η Μαύρη Θύελλα.

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Νίκη Βόλου και η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 3’. Ο Κρουθ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ροχάνο πήρε ην κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη.

Στο 27’ ο Μπουσμπίσμπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μια φάση η οποία είναι στα όρια και για την οποία υπήρχαν διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Μαύρης Θύελλας.

Η Καλαμάτα μετά το 15′ έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι στο 44′ που εύκολα μπλόκαρε ο Περιστερίδης

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο χωρίς όμως να μπορέσουν να βρουν δίοδο προς την άμυνα των κυανόλευκων και τον Περιστερίδη να παραμένει θεατής μέχρι και το τέλος των πρώτων 45′.

Όπως και στο 1ο ημίχρονο, πιο δυνατά μπήκε η Νίκη στην επανάληψη. Απείλησε με σουτ του Μέτσε στο 47′ όταν ο μέσος των κυανόλευκων έπιασε δυνατό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή με την μπάλα να οδεύει προς το αριστερό παραθυράκι του Ταΐρη και τον έμπειρο πορτιέρο να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση και να παραχωρεί κόρνερ. Στην συνέχεια κεφαλιά του Αλιατίδη ενα λεπτό αργότερα ανάγκασε το πορτιέρο των γηπεδούχων να κρατήσει ανέπαφη την εστία του για δεύτερη φορά. Η γηπεδούχος ομάδα απάντησε με μια νέα άστοχη εκτέλεση φάουλ του Κέρη και ένα αδύναμο σουτ του Μπουσμπίμπα. Η Νίκη συνέχισε να πατάει καλά και στο 80′ έχασε τρομερή ευκαιρία.

Mε τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Στάικος Βεργέτης πέρασε τους Τζοβάρα και Γκαρσία στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας πιο επιθετική τη Νίκη, κερδίζοντας μέτρα στο χώρο του κέντρου. Στο 83′ ο Μέτσε επιχείρησε μακρινό σουτ το οποίο κατέληξε άουτ. Στην συνέχεια σέντρα του Τζοβάρα από τα αριστερά θα διώξει σε κόρνερ ο Κωνσταντινόπουλος πριν η μπάλα φτάσει στον Ροχάνο που περίμενε σε θέση βολής. Παρά τις αλλαγές Βεργέτη και Αναστόπουλου προς το τέλος δεν άλλαξαν τα πράγματα και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες και το σκορ στο 0-0.

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Διαμάντης (Ηπείρου) – Κύριος (Αρκαδίας)

4ος διαιτητής: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας)

Συνθέσεις:

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβίνγκα, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος (70′ Σουμπίνιο), Παυλίδης (89′ Τριανταφυλλάκης), Μπουσμπίμπα (70′ Αλεξόπουλος), Μαρκόφσκι (89′ Φελίπε), Κέρη (89′ Ηλιόπουλος).

Νίκη Βόλου (Βεργέτης): Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Μπιτσάκος (59′ Τζοβάρας), Πέτσης (21′ λ.τ Καλουτσικίδης), Μπόσιο, Πολίμος, Μέτσε, Ντομίνγκεθ (59′ Λούκας Γκαρσία), Ροχάνο, Κρουθ (90+4′ Αργύρης).