Πάμισος και Πανθουριακός οι δύο κερδισμένοι της αγωνιστικής οδηγούν την κούρσα

Ο Πανθουριακός και ο Πάμισος Μεσσήνης ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 6ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Α’ τοπικής.

Η ομάδα της Θουρίας επιβλήθηκε 6-2 του Απόλλωνα Καλαμάτας στο γήπεδο Μεσσηνιακού και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα εκεί που βρίσκεται και ο Πάμισος ο οποίος πήρε με ανατροπή το Νησιωτικό ντέρμπι 2-1 επί του Ολυμπιακού Ανάληψης.

Νίκη για τον Πάμισο στις λεπτομέρειες

Στο νησιώτικο ντέρμπι ο Πάμισος Μεσσήνης φάνηκε καλύτερος  στα  σημεία από τον Ολυμπιακό Ανάληψης και πήρε τη νίκη με 2-1 που τον  διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Α’ τοπική Μεσσηνίας.

Οι πράσινοι επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά το 1-1 με τον Πανθουριακό  την προηγούμενη αγωνιστική και μάλιστα με ανατροπή απέναντι στον  Ολυμπιακό Ανάληψης ο οποίος κατέβηκε στο παιχνίδι έχοντας το αήττητο  και προηγήθηκε στο σκορ, αλλά το γεγονός πως στα τελευταία  20 λεπτά  αγωνίστηκε με 10 παίκτες αλλά και οι λιγότερες επιλογές του από τον πάγκο τον υποχρέωσαν  στην πρώτη ήττα στη σεζόν.

Το ματς είχε λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τον Πάμισο να έχει περισσότερο την κατοχή και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα αντεπίθεση.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι το δρόμο προς τα  δίχτυα όταν στο 40ο λεπτό έχω εκμεταλλεύτηκαν λάθος έξω από την περιοχή του Παμίσου, ο Σπυρόπουλος  έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ στο δεξί  παραθυράκι  του  Οικονομόπουλου έκανε το  0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου αφού το σουτ του Τσουλάκου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε άουτ.

Οι πράσινοι έφεραν το ματς στα ίσα αρκετά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο σε φάση διαρκείας που κατέληξε σε γκολ του Κουλόπουλου.

Συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Τσουλάκος είχε σουτ στο δεξί κάθετο δοκάρι, στη συνέχεια ο Κατσίποδας επενέβη στη γραμμή σε πλασέ του  Κουλόπουλου, για να έρθει νέο γύρισμα του Παπαδόπουλου  στον  Κουλόπουλο που από κοντά έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 70ο λεπτό όταν ο Ηλίας  Αλεξέας έδειξε απευθείας την κόκκινη κάρτα στον Σπυρόπουλο για μαρκάρισμα από πίσω στον Ντίσα στο κέντρο του γηπέδου. Οι πράσινοι  ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 75’ μετά από κόρνερ του  Παπαδόπουλου από τη δεξιά πλευρά, ο Σεντεμέντες βρέθηκε  αμαρκάριστος  στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά νίκησε τον Κατσίποδα γράφοντας το τελικό 2-1.

Πάμισος Μεσσήνης: Οικονομόπουλος, Κατσιβαρδέας (87’ Σίνος), Σεντεμέντες, Ντίσα, Μωράκης (64’Μπορχάν), Τσουλάκος (87’ Κακανάϊ), Παπαδόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Δεμπεγιώτης (72’ Αράπι), Αριστομενόπουλος, Κουλόπουλος (64’ Υμεράσι)

Ολυμπιακός Ανάληψης: Κατσίποδας, Δημητρίου, Δημητρακόπουλος, Κακογιάννης, Τσώνης, Σπυρόπουλος, Παπαβασιλόπουλος (82’ Παπανδρέου), Λιόλιος, Καλογερόπουλος (88’ Αργάνης), Σαραντόπουλος, Παπαθεοδώρου.

Άνετη νίκη για τον Πανθουριακό

Σ’ ένα ακόμη παιχνίδι η επίθεση του Πανθουριακού πέταγε φωτιές και η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου επικράτησε 6-2 του Απόλλωνα Καλαμάτας  στο ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας.

Οι κιτρινομπλέ επέστρεψαν στις νίκες μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Πάμισο Μεσσήνης, με τον οποίο συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με άνετο και ιδιαίτερα παραγωγικό τρόπο παρά το γεγονός πως εκτός του μεγάλου  άτυχου  Δημήτρη Ζαραφέτα δεν είχαν και τον Παναγιώτη Γεωργιόπουλο.

Ο Βασίλης Αθανασόπουλος με δύο γκολ έφτασε διψήφιο  αριθμό τερμάτων σε ένα ματς που το αποτέλεσμα επί της ουσίας και είχε “κλειδώσει” από το ημίχρονο όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0.

Το ματς ήταν ανοιχτό χωρίς σκοπιμότητες σε αυτό βοήθησε ο Απόλλωνας,  ο οποίος έκανε το παιχνίδι του παρότι βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ. Ο Βασίλης Αθανασόπουλος έκανε το 1-0 με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έπειτα από γύρισμα του Κουρούπη  μόλις στο 7ο λεπτό ενώ στο 14’ ο  Κακαλής σε μία από τις προωθήσεις που βρέθηκε στο  δεύτερο δοκάρι και εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του  Σταματελοπούλου έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 28’ ήταν σειρά του Μπαστακού  να μπει στη λίστα των σκόρερ με  απευθείας  εκτέλεση φάουλ. Στο 58’  ο  Βασίλης  Αθανασόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έπειτα από σέντρα του Καλογερόπουλου,  έκανε το 4-0 ενώ ο 30χρονος σέντερ φορ  κέρδισε πέναλτι στο 70’ που μετέτρεψε σε γκολ ο Φαββατάς για το 5-0. Ο Γιακουμής εκμεταλλευόμενος λάθος του Κόκκαλη μείωσε σε 5-1 στο 72’ ενώ ο Πουλάκος, ο οποίος είχε μπει νωρίτερα στο παιχνίδι, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-1. Το σκορ έκλεισε στο 89’ ο Μανωλόπουλος με προβολή για το τελικό 6-2.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Κακαλής, Σταματελόπουλος (58’ Ράπτης), Οδεμισιώτης, Μπαστακός, Γιαννακόπουλος, Μιχαλέας, Βασιλόπουλος (67’ Φαββατάς), Αθανασόπουλος (74’ Αρβανίτης), Κουρούπης (67’ Πουλάκος), Καλογερόπουλος.

Απόλλων Καλαμάτας: Γιακουμής, Μπούνας, Κοσμόπουλος (67’ Κουρεντζής), Παχής, Αγγελόπουλος, Νικολόπουλος, Σαρδέλης (58’ Καραΐσκος), Καρύδης (67’ Χιώτης), Πανταζής (58’ Κοντογώνης), Μανωλόπουλος, Γιακουμής Ι.

Το γήπεδο του Κάμπου η Αβία βρέθηκε κοντά στην πρώτη της νίκη αλλά ο Εθνικός Μελιγαλά κατάφερε να πάρει τον πολύτιμο βαθμό (1-1). Στο δεύτερο όμιλο η Εράνη πήρε το τρίποντο απέναντι  στη Μεθώνη και  βρίσκεται μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Ένα βαθμό πίσω της βρίσκεται ο Τέλος Άγρας ο οποίος επιβλήθηκε 1-0 της Πύλου στο Σουληνάρι ενώ είναι στο -2 από την κορυφή πλησίασε η Κυπαρισσία μετά την άνετη νίκη επί του Πεταλιδίου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Α τοπική Μεσσηνίας:

Αποτελέσματα & Βαθμολογία Α’ τοπική (6η αγωνιστική)