Ολυμπιακός – Μιλάνο 86 – 75: Με μαέστρους Σλούκα και ΜακΚίσικ έπνιξε την Αρμάνι

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο και με… τετράδα ”φωτιά”, πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Αρμάνι με 86-75! στο ΣΕΦ έκανε το 2-1 νίκες στην Ευρωλίγκα και πλέον μετράει 9 νίκες σε 11 εντός έδρας αναμετρήσεις με αντίπαλο το Μιλάνο!

Συνεχίζει την παράδοση κόντρα στην Αρμάνι!

”Άλλη ομάδα” στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες, με την τρίτη περίοδο και το επιμέρους της 27-16 να είναι το στοιχείο που άλλαξε τη ροή του, πάντα μέσα από την άμυνα, με τον περιορισμό των λαθών και τον έλεγχο στα ριμπάουντ να κάνουν τη διαφορά!

Τα έκανε όλα ο Κώστας Σλούκας, άλλαξαν την ροή του ματς Σακίλ ΜακΚίσικ και Άαρον Χάρισον, σταθερά στην επίθεση ο Γιώργος Πρίντεζης. Προσπάθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους οι Σέρχι Ροντρίγκεθ και Μάικλ Ρολ.

Όλα αυτά, λίγο μετά την ανακοίνωση της Ευρωλίγκας, η οποία ξεκαθάρισε πως θα αλλάξει ο κανονισμός, που θέλει μία ομάδα με λιγότερους από 8 παίκτες σε ένα ματς να το χάνει με 20-0.

Για την 4η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μακάμπι (16/10, 21:00), ενώ η Αρμάνι φιλοξενεί την Ρεάλ Μαδρίτης (16/10, 21:45).

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε ”κλειστά” και για τις 2 ομάδες, με τους Γιώργο Πρίντεζη και Κώστα Παπανικολάου να είναι πιο ”ορεξάτοι” στην επίθεση, την ώρα που ο Άαρον Χάρισον αστόχησε στα 2 μοναδικά χαμένα σουτ του Ολυμπιακού. Η Αρμάνι ανέβασε στροφές και με μπροστάρη τον Σέρχι Ροντρίγκεθ έκανε το 15-21 (7 πόντοι), με τον ”Πρι” στο… μηδέν να ”γράφει” το 18-21 του 10′.

To ντεμπούτο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στην Ευρωλίγκα δεν ξεκίνησε καλά, με τον ίδιο να κάνει 2 φάουλ, την ώρα που η ομάδα του έμεινε πίσω με 25-30. Η είσοδος του Βασίλης Σπανούλη έφερε πόντους, την ώρα που ο άστοχος Μάλκομ Ντιλέινι δεν βοήθησε την Μιλάνο.

Κάτι που δεν μπορούμε να πούμε για τους Σέρχι-ΛεΝτέι, με τους οποίους οι Ιταλοί πήγαν στο 32-39 στο 19′ με 22 (15+7) πόντους, με το 36-42 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, την ώρα που ο Ισπανός είχε 5/5 σουτ και 2/2 βολές!

Υπόθεση για έναν το 2ο ημίχρονο

Η τρίτη περίοδος είχε την υπογραφή των γηπεδούχων. Η Αρμάνι προηγήθηκε με 40-48, κάπου εκεί όμως ”μίλησε” ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 6 συνεχόμενους πόντους για το 46-48, με τον Σλούκα να βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό με 49-48, πριν αναλάβει να.. συνεχίσει ο Χάρισον με 5 πόντους για το 57-53 στο 29′. Ο Σλούκας οργάνωνε την ομάδα και με τους Αμερικανούς να δίνουν λύσεις, το σκορ έφτασε στο 63-58 με 5 πόντους του Μάικλ Ρολ.

Το τρίποντο άλλαξε την ροή του ματς, που έγινε πια πιο γρήγορο, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο εύστοχος και να έχει το μομέντουμ. Το 76-65 στο 36′ ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των Πειραιωτών, με ένα +11 που ήρθε μέσα από την άμυνα. Η Αρμάνι μείωσε σε 79-73 στο 38′ με 2 τρίποντα του Ρολ, δεν είχε όμως τις λύσεις κόντρα στον Ολυμπιακό και μοιραία ηττήθηκε, με το 86-75 να είναι το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε: Το επιμέρους 27-16 της τρίτης περιόδου έκανε την διαφορά για τους νικητές, με τους Σλούκα-ΜακΚίσικ-Χάρισον να ανεβάζουν στροφές σε εκείνο το διάστημα.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός και κομβικός ο Κώστας Σλούκας με 17 πόντους και 11 ασίστ, ενώ 16 (με 4 ριμπάουντ) μέτρησε ο Γιώργος Πρίντεζης και 10 με 4 ασίστ ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Στους 16 ο Άαρον Χάρισον, 6 με 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Χασάν Μάρτιν.

Για την Αρμάνι, προσπάθησε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, 16 είχε ο Μάικλ Ρολ, 10 ο Ζακ ΛεΝτέι, 9 ο Λουίτζι Ντατόμε και 8 ο Κάιλ Χάινς.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

Ολυμπιακός: Χάρισον 16, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5, Σλούκας 17, Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 4, Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 5, Έλις 5, ΜακΚίσικ 10

Αρμάνι: ΛεΝτέι 10, Μορέτι, Μορασίνι 2, Ρολ 16, Ροντρίγκεθ 18, Ταρζέφσκι 2, Τσιντσιαρίνι, Ντιλένι 5, Σίλντς 5, Μπρουκς, Χάινς 8, Ντατόμε 9