Λεβαδειακός- Καλαμάτα 0-0: Ντέρμπι στα χαρτιά με κερδισμένη την Καλλιθέα (vid)

Ισόπαλη, δίχως τέρματα, ολοκληρώθηκε η σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα στον Λεβαδειακό και την Καλαμάτα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι Βοιωτοί, που έμειναν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα στο 2022 μακριά από τη νίκη (δύο ισοπαλίες και μια ήττα), βρέθηκαν μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού αναβλήθηκε το παιχνίδι της ΑΕΚ Β’.

Η «Μαύρη Θύελλα», από την άλλη, θα έχει να λέει για το σουτ του Αναστασόπουλου στο 11ο λεπτό, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Ήταν η πρώτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τους μελανόλευκους οι οποίοι έδειξαν χαρακτήρα σε ένα δύσκολο παιχνίδι και κράτησαν μακριά από τη νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι τους Βοιωτούς.

Το ντέρμπι είχε ρυθμό και ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με την Καλαμάτα να έχει την μεγάλη φάση  σε  δοκάρι του Αναστασόπουλου. Στο β’ ημίχρονο ο Λεβαδειακός πήρε τον έλεγχο και πίεσε, με την Καλαμάτα να προσπαθεί να δημιουργήσει καταστάσεις στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές είχε την καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι με τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει το πλασέ του Τάτου στο 75ο λεπτό. Νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν φωνάξει για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο στον Συμελίδη.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την Μαύρη Θύελλα με δυο αλλαγές σε πρόσωπα από τον Ηρόδοτο αλλά διατήρησε τον σχηματισμό. Στο αρχικό σχήμα επέστρεψε ο Μπακαγιόκο που πήρε θέση στην αμυντική τριάδα και ο Τσαγκαλίδης στα αριστερά.

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά η Καλαμάτα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη όταν στο 11’ ο Τάτος  με  φάουλ έφερε την μπάλα στην περιοχή, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν την μπάλα η οποία έφτασε στον Αναστασόπουλο  που με κεραυνό από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Οι Βοιωτοί απάντησαν στις ευκαιρίες στο 15’ όταν ο Χάμοντ έβγαλε κάθετη στον Δούμτσιο, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Ταΐρη και πλάσαρε αλλά ο πορτιέρο της Καλαμάτας έδιωξε σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση του ημιώρου η Καλαμάτα έφτασε σε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ματέους με κάθετη βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Λουκίνα ο οποίος έκανε δυο κοντρόλ στον αέρα αλλά πριν προλάβει να πλασάρει έδιωξε ο Λιάγκας.

Στο ξεκίνημα του β΄μέρους ο Ταουσιάνης έκανε την πρώτη κίνηση απο τον πάγκο με τον νεοαποκτηθέντα Συμελίδη  στη θέση του Μουτίνιο που δεν φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο. Η αλλαγή βγήκε στους γηπεδούχους που αύξησαν την πίεση με την Καλαμάτα να περιμένει στο μισό γήπεδο. Στο 50’ ο Μπακαγιόκο τράβηξε τον Συμελίδη, ο οποίος έπεσε στο έδαφος με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι αλλά ο διαιτητής Πολυχρόνης έδωσε συνέχεια στο ματς.

Ο Λεβαδειακός συνέχισε με στημένα να φέρνει την μπάλα στην περιοχή της Καλαμάτας αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 60′ φάουλ του Νίλι από πλάγια αριστερά έδιωξε με γροθιές ο Ταϊρης ενώ η Καλαμάτα έφτασε στην πρώτη μεγάλη φάση στο β’ μέρος με ατομική προσπάθεια του Τάτου. Ο έμπειρος μέσος μπήκε από αριστερά και πλάσαρε αλλά ο Στογιάνοβιτς σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 75’ ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε φρέσκα πόδια στο ματς προχωρώντας σε τριπλή αλλαγή. Στο ματς πέρασαν οι ΜαβινγκάΠαυλίδηςΛουπάνο αντί των ΜατέουςΠαπατόλιουΤσαγκαλίδη με την εικόνα του ματς να μην διαφοροποιείται μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Πολέτο, Χάμοντ, Δούμτσιος, Λιάγκας, Μουτίνιο (46′ Συμελίδης), Νίλι, Παναγιώτου, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Μεχία.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος Παπατόλιος (75′ Παυλίδης), Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ (90+1′ Φελίπε), Μπακαγιόκο, Ματέους (75′ Μαβινγκά), Τάτος (90′ Σκεντεράι), Τσαγκαλίδης (75′ Λουπάνο), Λουκίνας.

Τα highlights Λεβαδειακός- Καλαμάτα 0-0 για την 14η αγωνιστική στη Super League 2.

Η Καλλιθέα ήταν η μεγάλη κερδισμένη της σημερινής (16/1) αγωνιστικής κίνησης στο Νότιο Όμιλο της Super League 2 και αυτό γιατί επικράτησε 3-2 του Εργοτέλη και σε συνάρτηση του ότι το ντέρμπι της Λιβαδειάς (Λεβαδειακός-Καλαμάτα) δεν ανέδειξε νικητή, βρίσκεται πλέον στο «-4» από την κορυφή με 3 αγώνες λιγότερους.

Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου επικράτησαν 3-2 του Εργοτέλη σε ένα φοβερό παιχνίδι με τρελό ρυθμό, φάσεις και πέντε γκολ. Ο Μουνιέ στο 18’ άνοιξε το σκορ για την αθηναϊκή ομάδα, με τον Κωστανάσιο να απαντάει με πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα. Ο Μπουρσέλης στο 36’ έγραψε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντησή τους και το έφεραν… τούμπα πριν καν βγει το ημίχρονο. Πρώτα ο Κωστίκας στο 40’ και στο συνέχεια ο Μουνιέ στο 45’+2’ έγραψαν το 3-2 που παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα.

Το Αιγάλεω με τη σειρά του επικράτησε 1-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης, παίρνοντας τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Βαν Ίπερεν στο 33’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με το «Σίτι» να κρατάει το προβάδισμα ως το τέλος.

Δεύτερη στη σειρά νίκη και για την Ιεράπετρα που επικράτησε με το ευρύ 3-1 του Αστέρα Βλαχιώτη, ενώ η Επισκοπή λύγισε την Κηφισιά (1-0) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Σημαντική νίκη και για τον Διαγόρα Ρόδου, που πέρασε με 2-0 από τη Ζάκυνθο και αύξησε τη διαφορά του από τη ζώνη του υποβιβασμού.

17. Ζάκυνθος 1 (10 ματς)

*Η 1η θέση οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 1ο του άλλου ομίλου και ο νικητής του θα προβιβαστεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με τον 13ο της παραπάνω κατηγορίας και θα διεκδικήσει μέσω αυτού τον προβιβασμό του.

*Οι Β’ ομάδες δεν προβιβάζονται και δεν υποβιβάζονται. Εάν βρεθούν σε αντίστοιχες θέσεις θα αντικατασταθούν από την αμέσως παρακάτω ή παραπάνω ομάδα.