Γρανάδα-ΠΑΟΚ 0-0: Όρθιος στην Ανδαλουσία και μέσα στο παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες και καλύτερες φάσεις στη Γρανάδα αλλά δεν σκόραρε, έχοντας δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να είναι ικανοποιημένος από την εικόνα που είχε στο Los Carmenes της Ισπανίας, όχι -όμως- και από τη συγκομιδή των βαθμών δεδομένου πως η δεύτερη αγωνιστική τον βρίσκει μόλις με δύο βαθμούς, καταγράφοντας ακόμη μια ισοπαλία, αυτή τη φορά απέναντι στη Γρανάδα!

«Κουβαλώντας» τη γκέλα της πρεμιέρας απέναντι στην Ομόνοια, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Γρανάδα για να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην πρωτάρα της διοργάνωσης που… τρελαίνει κόσμο με τις εμφανίσεις της. Αυτό έδειξε σε πρώτη φάση και η «ανάγνωση» της ενδεκάδας που επέλεξε ο Αμπέλ Φερέιρα, ρίχνοντας στα χαφ τον Αουγκούστο, θέλοντας με το… καλημέρα να πιέσει ψηλά και να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους κόντρα σε μια ομάδα ιδιαίτερα στιβαρή στην άμυνά της.

Και βάσει της εικόνας του α΄ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ τα πήγε περίφημα. Δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο, με τη Γρανάδα να αναλώνεται κατά διαστήματα σε μια παντελώς ανούσια κατοχή στον χώρο του κέντρου. Απεναντίας, ο ΠΑΟΚ κατέγραψε ευκαιρίες, η πρώτη στο 17′, όταν η κεφαλιά του Βαρέλα έφυγε λίγο άουτ. Έβγαλε συνεργασίες μεσοεπιθετικά ενώ είδε και την τύχη να του γυρνά την πλάτη στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από σέντρα του Ίνγκασον από τα δεξιά, ο Σβαμπ έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή, όμως, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Σίλβα!

Η Γρανάδα προσπάθησε να αντιδράσει και έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της επιθετικά στο 32′ με το σουτ του Μαντσίτς που απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά στο 43′, με τον Ίνγκασον να παίρνει πρωτοβουλία, να μπαίνει στην περιοχή των γηπεδούχων και να κάνει το σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Με το δείκτη του σκορ στο 0-0 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα να «εγκλωβίζεται» σε ένα ακόμη παιχνίδι στο επιθετικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει, την ώρα που η Γρανάδα αδυνατώντας να απειλήσει τους φιλοξενούμενους, «πόνταρε» στον εκνευρισμό του αντιπάλου για να ανακόψει το τέμπο του ματς.

Αναμενόμενα, κυρίως λόγω της εικόνας που παρουσιάζει στα τελευταία παιχνίδια της, η Γρανάδα ανέβασε απόδοση στο β΄ημίχρονο, φάνηκε να πατά καλύτερα στο γήπεδο ενώ ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στην προσπάθειά του να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, έριξε μέσα τον Μολίνα. Η απάντηση του Αμπέλ Φερέιρα ήταν άμεση και διπλή, επενδύοντας σε Σφιντέρσκι και Καντουρί.

Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη δεν μπορούσε να απειλήσει όπως στο πρώτο 45λεπτο, αλλά τουλάχιστον δεν κινδύνευε κιόλας, αφού μπορεί η Γρανάδα να ήταν βελτιωμένη, αλλά όχι τόσο ώστε να βάλει δύσκολα στην ελληνική άμυνα.

Έτσι, τα λεπτά περνούσαν με τις δύο ομάδες να θέλουν αλλά να μη μπορούν και τελικά -αφού στο 84′ και στο 88′ οι Σφιντέρσκι και Ζίβκοβιτς δεν κατάφεραν να σκοράρουν- να μοιράζονται τα πάντα με το τελικό 0-0, το οποίο αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση και για τις δύο ομάδες, με τη βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής μετά την εκτός έδρας νίκη της Αϊντχόφεν επί της Ομόνοιας με 2-1: Γρανάδα 4, Αϊντχόφεν 3, ΠΑΟΚ 2, Ομόνοια 1.

Γρανάδα: Ρουί Σίλβα, Βαγιέχο, Γκερμάν, Ερέρα (59′ Μολίνα), Νέβα, Γκοναλόνς, Μίγια, Μαντσίτς, Αντόνιο Πουέρτα, Κένεντι (73′ Σόρος), Σουάρεθ (73′ Μοντόρο).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Ντόουγκλας, Γιαννούλης, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (69′ Ελ Καντουρί), Τσόλακ (69′ Σφιντέρσκι).