Αρμάνι – Παναθηναϊκός 77-80: Τεράστιο διπλό με εμφάνιση από τα παλιά

Στην πασαρέλα του Μιλάνου, ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη… αστέρων τυφλώνοντας τη νεόπλουτη Αρμάνι! Πήρε τη νίκη της χρονιάς ως τώρα με 77-80 παίζοντας τρομερή άμυνα στην τελευταία περίοδο.

Μεγάλο ματς και τεράστιο διπλό για τον Παναθηναϊκό στην Ιταλία! Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους στο 20′ (42-30), όμως στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκαν αισθητά, πάλεψαν, έβγαλαν ενέργεια και στο τέλος… δικαιώθηκαν, αφού κέρδισαν την Αρμάνι με 80-77 για να ανέβουν στο 4-7.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα «δάγκωσε» στην άμυνα και κυριάρχησε απόλυτα από το 20′ και μετά. Στα τελευταία λεπτά, οι «πράσινοι» έδειξαν ψυχραιμία και έκαναν αυτό που έπρεπε κόντρα σε μία νωθρή και ίσως… αλαζονική Αρμάνι, που πίστεψε ότι το ματς είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο.

Η εξέλιξη: H Αρμάνι (εκτός ο Σέρχι Ροντρίγκεθ) ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με τους Ντιλέινι-ΛεΝτέι-Πάντερ να δίνουν το ρυθμό για το 14-7, πριν έρθει η αντίδραση του Παναθηναϊκού με τον Μήτογλου για το 22-18 του πρώτου δεκαλέπτου, την ώρα που υπήρχαν περιορισμένες επιθετικές επιλογές για τους ”πράσινους”.

Οι Ιταλοί έδειχναν ότι έχουν πρόβλημα στην επίθεση, όμως γρήγορα από το 24-21 έφτασε σε διψήφιες διαφορές (36-25), με τον Ρολ να δίνει 5 προσωπικούς πόντους, ”ξεκολλώντας” την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +15 (40-25), με το ημίχρονο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο -12 (42-30).

Δεν τα παράτησε και… δικαιώθηκε!

Η επίθεση πήγε καλύτερα για τον Παναθηναϊκό, που έβρισκε σκορ με Νέντοβιτς και Μακ, με την διαφορά να πέφτει κάτω από τους 9 (50-43), ο Σιλντς όμως (και ο Πάντερ πριν βγει με 3 φάουλ) το είχε πάρει προσωπικά για το 53-43. Ακόμα και έτσι, οι ”πράσινοι” μείωσαν σε 55-50 στο 28′, πριν ο Χάινς με 5 πόντους του να κάνει το 60-50, με το 60-54 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

O Παναθηναϊκός ήταν για τα καλά στο παιχνίδι, ειδικά όταν ο Μήτογλου ισοφάρισε σε 64-64 στο 33′ (14 πόντοι). Η Αρμάνι σκόραρε μόνο με βολές για το 70-64 και τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται 2′ για να σκοράρει (70-68). O Πάντερ έκανε το 73-68, πριν έρθει το 75-73 από τον Νέντοβιτς με 5 πόντους. Ο Παπαπέτρου έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 75-76, ο Σιλντς έκανε το 77-76 στο -53”, ο Παπαγιάννης σκόραρε για το 77-78 στο -39”, ο Ντιλέϊνι αστόχησε σε τρίποντο, με τον Νέντοβιτς να κάνει το 77-79 με 1/2 βολές στο -13”.

Ο Σιλντς αστόχησε και ο Παπαπέτρου πήρε ακόμα ένα καθοριστικό ριμπάουντ (-3,4”), με τον αρχηγό της ομάδας να κάνει το 77-80 με 1/2 βολές. Ο Ντιλέινι γλίστρησε, η Αρμάνι δεν εκδήλωσε επίθεση και οι φιλοξενούμενοι πήραν μία τεράστια νίκη με 77-80!

Πού κρίθηκε: Η Αρμάνι αστόχησε δύο φορές με τον Σιλντς, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έβρισκε σκορ, με αποκορύφωμα το 77-79 του Νέντοβιτς.

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά οι Μήτογλου και Νέντοβιτς με 14 (6 ριμπάουντ) και 16 (4 ασίστ) αντίστοιχα, ενώ τεράστιο ματς έκανε και ο Παπαπέτρου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. 9 με 10 ριμπάουντ είχε ο Ουάιτ και 8-5 ο Παπαγιάννης. Για την Αρμάνι, προσπάθησαν με 16, 14 και 13 οι Πάντερ, Ντιλέινι και Σιλντς.

Οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στην δεύτερη νίκη τους εκτός έδρας, που… ξεκίνησε από την εξαιρετική τριάδα των Νεμάνια Νέντοβιτς (16 πόντοι, 4 ασίστ), Ιωάννη Παπαπέτρου (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ντίνου Μήτογλου (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7/7 δίποντα). Μεγάλες βοήθειες έδωσαν επίσης οι Άαρον Ουάιτ (9 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Σέλβιν Μακ (8 πόντοι, 5 ασίστ).Στο 6-4 οι Ιταλοί, που έδειξαν αρκετά… ανοργάνωτοι χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, παρά την καλή προσπάθεια των Μάλκολμ Ντιλέϊνι (14 πόντοι) και Κέβιν Πάντερ (16 πόντοι).

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός μετράει πλέον 4-7, ενώ η Αρμάνι έπεσε στο 6-4.

Για την 13η αγωνιστική, η Αρμάνι φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα  (11/12, 22:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Ζαλγκίρις Κάουνας  (11/12, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

Αρμάνι: Πάντερ 16, ΛεΝτέι 10, Μίτσοφ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5, Ταρζέφσκι 4, Τσιτσιαρίνι, Ντιλέινι 14, Σιλντς 13, Μπρουκς 2, Χάινς 9, Ντατόμε

Παναθηναϊκός: Μακ 8, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14, Κασελάκης, Φόστερ, Νέντοβιτς 16, Ουάιτ 9, Μήτογλου 14, Μπέντιλ 3, Σαν-Ρος 5